NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Katastrofa w Smoleńsku: Ciężko o tym mówić

  Katastrofa w Smoleńsku: Ciężko o tym mówić

  (az)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W tym samolocie były osoby, których ojcowie spoczywają w Katyniu. Lecieli, by oddać im hołd, a teraz sami do nich dołączyli. Nie mogę się z tym pogodzić. To straszny cios - mówi Jarosław Bogusławski. Jego ojciec Kazimierz został rozstrzelany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku.
  Przed Pałacem Prezydenckim tysiące Polaków zapala znicze

  Przed Pałacem Prezydenckim tysiące Polaków zapala znicze ©fot. Konrad Kokosa/MM Warszawa

  Pan Jarosław był w Katyniu jeszcze w latach 80., kiedy o tym miejscu nie można było mówić, a słowo Katyń było zakazane. W sobotę rano specjalnie poszedł wcześniej po zakupy, by potem oglądać transmisję z uroczystości w Lesie Katyńskim.

  - Czekałem na tę uroczystość. A tu taka tragiczna wiadomość. Wbiło mnie w fotel i już nie mogłem odejść od telewizora. Żal straszny, nie do ogarnięcia, nie do wypowiedzenia - dodaje.

  Katastrofę przeżywają również inni członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

  - Jestem wstrząśnięta - mówi Krystyna Zawadzka, prezes stowarzyszenia. - Tyle osób zginęło, cała elita polityczna naszego kraju. Nie zawsze się zgadzali ze sobą, ale wszyscy byli Polakami. A teraz ich już nie ma. I zginęli w takim momencie. Bardzo mi smutno. Przeżywam, jakby mi ktoś najbliższy odszedł - podkreśla.

  Jej ojciec Bogdan Skrzędziejewski był oficerem Wojska Polskiego, był w obozach w Kozielsku i Ostaszkowie. Został zamordowany 25 kwietnia 1940 roku. Pani Krystyna była w Katyniu w 1990 roku. Pamięta do dzisiaj przeżycia, których doświadczyła, ten straszny ból, jaki wówczas czuła.

  - A teraz - mówi - będzie on jeszcze powiększony o kolejne ofiary. Chciałabym, żeby ta tragedia nas połączyła. By to było przestrogą dla wszystkich, jak nieważne są wszelkie spory, dyskusje w obliczu tego, co najważniejsze - życia. Może to znak dla nas, chociaż niezwykle trudny i dotkliwy. Bardzo przeżywam. Zginęło tylu wspaniałych ludzi. Prezydent z małżonką, pan Przewoźnik, który tak wiele zrobił dla upamiętnienia zamordowanych w Katyniu, pan prezydent Kaczorowski. Jeszcze niedawno był w Białymstoku, tak świetnie wyglądał, tak pięknie i mądrze mówił o patriotyzmie, o przywiązaniu do Białegostoku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama