Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jung Chang - Cesarzowa wdowa Cixi

Jerzy Doroszkiewicz
Jung Chang to autorka słynnych "Dzikich łabędzi” oraz monumentalnej biografii Mao. W pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin.
Jung Chang to autorka słynnych "Dzikich łabędzi” oraz monumentalnej biografii Mao. W pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Wydawnictwo Znak literanova
Chociaż Chiny od kilkudziesięciu lat starają się otworzyć na świat, jeszcze 120 lat temu cesarz tego państwa oprócz żony mógł utrzymywać harem.

Nieprawdopodobne, a jednak jak najbardziej realne. U schyłku XIX wieku Chiny były państwem równie wielkim, co zacofanym. Nie posiadając klasycznego alfabetu, ani znaków oddających bezpośrednio ludzką mowę zaludnione były w ogromnej większości przez analfabetów. Kłopoty z czytaniem, a jeszcze większe z pisaniem miała też młodziutka Cixi, kiedy przytrafiło jej się szczęście stanięcia przed cesarzem, który poszukiwał świeżych ciał do swojego haremu. Jung Chang szczegółowo zdradza jakim kryteriom musiała odpowiadać idealna cesarska konkubina. Co ciekawe, nie uroda była najistotniejszym atutem przyszłych kochanek cesarza. 16-letnia Mandżurka miała to szczęście, że zaszła z cesarzem w ciążę i urodziła mu syna. Tak rozpoczęła się jej kariera, nie tylko społeczna, ale przede wszystkim polityczna.

Jung Chang w swojej pracy zdradza, iż młoda matka nie miała prawa sama karmić piersią cesarskiego potomstwa. Z dalszych kart książki dowiemy się jednak, że późniejsza Cesarzowa Wdowa regularnie piła ludzkie mleko, bo wierzyła że to pozwoli jej zachować młodość. Nie łatwo było jej też prowadzić politykę, skoro wszyscy podlegli jej urzędnicy byli mężczyznami, musiała podczas prowadzenia spraw państwowych siedzieć oddzielona od nich żółtym jedwabnym parawanem z tyłu tronu. Bo wówczas kobiety nie mogły spotykać się z mężczyznami się twarzą w twarz. Historycy uważają, że miała konserwatywne i izolacjonistyczne poglądy. Historycy zachodniego świata i takiej cywilizacji. Z perspektywy Pekinu wyprzedzała swoje czasy i była wolna od uprzedzeń rasowych i hołdowania krzywdzącym tradycjom. Ba, zakochała się nawet w eunuchu.

Chiny kuszą, fascynują i przerażają. Znakomicie udokumentowana i spisana historia konkubiny, która stałą się najpotężniejszą postacią w Państwie Środka przełomu XIX i XX wieku to wyjątkowa pozycja, także dla kobiet które marzą o karierze w polityce. Yes, You can.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny