Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kalina dostał medal za film Siaroża (zdjęcia)

(dj)
Jerzy Kalina dostał medal za film "Siaroża"
Jerzy Kalina dostał medal za film "Siaroża" Archiwum własne Jerzego Kaliny
Film dokumentalny TV Belsat w reżyserii Jerzego Kaliny pt. „Siaroża” został uznany za najlepszą premierę i nagrodzony medalem im. Św. Jana Klimaka podczas zakończonego w niedzielę VII Międzynarodowego Forum Filmowego w Dniepropietrowsku.

W programie czterodniowego festiwalu pokazano 25 obrazów twórców z Białorusi, Estonii, Gruzji, Ukrainy, Rosji i Serbii. Film TV Belsat był jedynym reprezentantem Polski.

W życiorysie tytułowego bohatera filmu Sergiusza Niczyporuka, mieszkańca wsi Budy w Puszczy Białowieskiej, jak w soczewce ogniskują się losy prawosławnej mniejszości białoruskiej zamieszkującej wschodnią część województwa podlaskiego. Podobnie jak ogromna większość jego rodaków pochodzi z niewielkiej, biednej wsi, jego przodkowie od wieków zajmowali się pracą na roli, modlili się w prawosławnej świątyni, ze strachem w oczach przyjmowali każdą nową władzę, ale jednocześnie starali się jej przypodobać i dostosować do zmieniających się warunków. „Tisze jedziesz – dalsze budiesz” – uczył ojciec syna, z pełnym przekonaniem o słuszności tej maksymy w każdym miejscu i czasie.

Ale czy tytułowy bohater jest rzeczywiście taki sam jak większość jego rodaków, czy też może stał w awangardzie przemian dochodzących na podlaską prowincję z wielkiego polskiego świata? Takie pytania zadawał sobie dziennikarz Radia Białystok Jarosław Iwaniuk, który postanowił zrobić o Sergiuszu Niczyporuku radiową audycję dokumentalną. Ekipa filmowa towarzyszyła mu podczas jej realizacji.

Sergiusz Niczyporuk z rodziną prowadzi pensjonat agroturystyczny we wsi Budy w Puszczy Białowieskiej. To kilka drewnianych domów z pokojami gościnnymi, ruska bania, karczma osocznika, eksponaty etnograficzne, wszystko ogrodzone tradycyjnym podlaskim płotem z żywej wierzby – „tynem”. Największą dumą gospodarzy jest wyremontowana chata z 1887 roku, z oryginalnym wystrojem z epoki.

Wcześniejsze etapy życia Sergiusza nie były tak sielskie. Urodził się we wsi Zaleszany, spacyfikowanej w 1946 r. przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”. Zginęło wtedy siedemnastu mieszkańców, w tym duża część jego rodziny. W młodości uległ propagandzie „władzy ludowej” – stał się ideowym komunistą. Przemiana ideologiczna nastąpiła w połowie lat 70. Nasz bohater uświadamia sobie, że komunizm to „kłamstwa i obłuda”, wyrzuca legitymację partyjną i… rozpoczyna naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1981 r. zostaje przewodniczącym koła Solidarności Rolników Indywidualnych w Dubiczach Cerkiewnych. Jedynej gminie zamieszkałej przez ludność prawosławną, w której powstał ten związek. Zostaje prywatnym przedsiębiorcą, ponad trzydzieści lat buduje drewniane domy, karczmy, budynki gospodarcze, cerkwie.

Pomógł też zbudować Dom Zakonny Św. Katarzyny w Zaleszanach, w którym jego córka – prawosławna mniszka siostra Elżbieta, modli się za spokój dusz mieszkańców wsi zamordowanych w 1946 roku.

„Siaroża”, film. dok., reż. Jerzy Kalina, czas 47 min., TV Belsat 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny