Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikona sprzed 500 lat styczniowym "Zabytkiem miesiąca" w Muzeum Podlaskim (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprezentowało nowy "Zabytek miesiąca". Tym razem odwiedzający białostocki ratusz zobaczą powstałą ok. 1500 roku ikonę Matki Bożej Pocieszenia.

Magazyny Muzeum Podlaskiego w Białymstoku skrywają bogate zbiory różnych obiektów, które nie są eksponowane na wystawach stałych czy też nie wpisują się w scenariusze wystaw czasowych. Zasoby obejmują obiekty archeologiczne, z zakresu historii, historii sztuki czy etnografii. Prezentacja eksponatów w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” jest niepowtarzalną okazją, aby obejrzeć właśnie te zabytki, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Zabytkiem miesiąca w styczniu jest Madre Della Consolazione – ikona Matki Bożej Pocieszenia. Powstała ok. 1500 roku.

Typ ikonograficzny Madre della Consolazione wywodzi się z popularnego w Kościele zachodnim wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Opracowany został w kręgu italokreteńskiego malarstwa ikonowego pod koniec XV wieku. Ukazana w półpostaci Matka Boża na prawym ramieniu podtrzymuje Emmanuela, pochylając w kierunku Syna głowę. Chrystus spogląda w prawą stronę. W lewej dłoni trzyma kulę (jabłko) – symbol władzy królewskiej, zaś prawą czyni znak błogosławieństwa. Na szatach obu postaci nie dostrzeżemy charakterystycznego dla ikonografii bizantyjskiej i greckiej ostrego drapowania, fałdy tkanin układają się miękko. Owa delikatność drapowań, jak również modelunek światłocieniowy karnacji są znakiem spotkanie dwóch pierwiastków: greckiej tradycji ikonograficznej i włoskiej wrażliwości malarstwa tamtego okresu.

Wezwanie ikony Matki Bożej Pocieszenia (Madre della Consolazione) odnosi się do boleści Matki przewidującej cierpienie Syna. Ikonografia ta pozostaje w bliskim związku ze sztuką Kościoła zachodniego, wyraźnie zaznacza się w niej wpływ włoskiego malarstwa XIV wieku (trecenta). Kompozycja ta została opracowana w drugiej połowie XV wieku, najprawdopodobniej przez słynnego malarza ikon Nikolaosa Tzafourisa.

Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny