Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Haller – wzór dla młodego pokolenia”. Prelekcja Waldemara Tyszuka z IPN

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Lokalne organizacje patriotyczne postanowiły upamiętnić gen. J. Hallera - legendarnego dowódcę i budowniczego Wojska Polskiego, wystawą oraz prelekcją. Ekspozycja jest zaprezentowana przy wejściu do dolnego kościoła Parafii Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Z kolei we czwartek 23 czerwca, odbędzie się prelekcja Waldemara Tyszuka z IPN „Haller – wzór dla młodego pokolenia”.

W Białymstoku zaplanowano cykl wydarzeń mających na celu upamiętnienie i promocję postaci gen. Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii oraz Armii Ochotniczej z 1920 r, a także wielkiego autorytetu i społecznika, przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego i prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wzór do naśladowania dla młodych

Jak przekazuje Prezes Fundacji Obowiązek Polski, Dariusz Wasilewski:

- Generał Haller z jednej strony to wytrawny żołnierz, świetny dowódca, potężny też autorytet dla żołnierzy, ale w dwudziestoleciu też bardzo zaangażowany społecznie przedstawiciel takiego nurtu katolicko-społecznego, harcerz – powiedział.

Od czwartku (9 czerwca) w krużganku kościoła św. Kazimierza w Białymstoku można oglądać wystawę „Zwycięski generał Haller – wzór dla młodego pokolenia”. Jej twórcy zaprezentowali na niej życie oraz dokonania Hallera. Ekspozycję tworzy 16 paneli i jest dostępna o każdej porze dnia. Będzie ją można oglądać aż do końca sierpnia.

Nieco więcej o bohaterze wystawy będzie można dowiedzieć się podczas prelekcji

We współpracy z białostockim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowane zostanie 23 czerwca o godz. 19.00, spotkanie rocznicowe w sali konferencyjnej przy plebanii Kościoła św. Kazimierza i prelekcja Waldemara Tyszuka (OBEN IPN Białystok) na temat szlaku bojowego Błękitnej Armii.

Z kolei 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego zostanie odsłonięty mural przestawiający gen. Hallera. Malowidło pojawi się na jednym z bloków przy ulicy nazwanej na jego cześć. Wydarzenie to będzie wzbogacone o uczestnictwo rekonstruktorów w postaci oddziału Hallerczyków.

Inicjatorem wszystkich wydarzeń jest grupa nieformalna pod patronatem Fundacji Obowiązek Polski. Sama wystawa jest wystawą elementarną IPN (stworzoną przez IPN Gdańsk, ale kolportowaną na terenie wszystkich oddziałów IPN), dodatkowo niedługo uzupełniona będzie o dwa panele (opracowane przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Waldemara Tyszuka), obrazujące związki Hallerczyków z Białostocczyzną (m.in żołnierzy 42 Pułku Piechoty, którzy wywodzili się z Armii Hallera i stacjonowali w Białymstoku).

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny