Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa ruszą we wrześniu

Tomasz Mikulicz
W ogrodzie Branickich będzie zorganizowany koncert muzyki barokowej.
W ogrodzie Branickich będzie zorganizowany koncert muzyki barokowej. Ewika/MM Białystok
Promocja nowej książki o Branickim, muzyka barokowa i wystawa w plenerze. To atrakcje przygotowane w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Imprezy z tej okazji będą też w regionie.

Choć większość imprez w ramach tegorocznych Dni Dziedzictwa będzie się odbywało w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 (w lokalu po dawnej Telimenie), to sporo atrakcji czeka nas też w plenerze.

- W Ogrodzie Branickich będzie zorganizowany koncert muzyki barokowej, a na Plantach obejrzymy wystawę o życiu i twórczości Józefa Blicharskiego - zapowiada Iwona Górska, kierowniczka oddziału terenowego Narodowego Instytutu w Białymstoku.

Ogrody Branickich w nowej odsłonie

Tegoroczne Dni Dziedzictwa będą się odbywały pod hasłem "Kamienie milowe". - Chodzi nam o stworzenie jak najszerszej definicji kamieni milowych w historii. Mogą być nimi takie wydarzenia jak: nadanie praw miejskich, czy dokonania ważnych postaci - podkreśla Górska.

W Białymstoku taką postacią był bez wątpienia hetman Jan Klemens Branicki. To właśnie jemu będzie poświęcona najnowsza książka Anny Oleńskiej pt. "Jan Klemens Branicki - Sarmata nowoczesny.

Kreowanie wizerunku poprzez sztukę", która będzie zaprezentowana w wrześniu u Sleńdzińskich. Organizatorzy planują też sesję popularno-naukową na temat rewaloryzacji Ogrodu Branickich i przypomnienie zeszłorocznej wystawy "Białystok. Manchester Północy".

Jak co roku, Dni Dziedzictwa wyjdą też poza granice Białegostoku. Na 4 września planowana jest impreza "Z wizytą u Paca" w Dowspudzie.

- Zapraszamy m.in. na warsztaty kulinarne i występy zespołów folkowych - mówi Ilona Rżany ze starostwa powiatowego w Suwałkach.

Zwieńczeniem imprezy będzie wyprawa na Litwę, tropem rezydencji i kościołów pozostałych po rodzie Paców. - Choć u nas wszystkie atrakcje będą na miejscu, to zapowiada się ciekawie. Na festynie archeologicznym w Zbuczu zobaczymy m.in. obozowiska dawnych wojów, poznamy zapomniane rzemiosła, a nawet nauczymy się jak robić tradycyjną, podlaską kiełbasę - zachęca Jerzy Jakimiuk z gminnego ośrodka kultury w Czyżach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny