Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP do poprawki. Będą burzyć i ożywiać [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Mieszkająca nieopodal dworca od 40-tu lat Halina Jakubowska mówi,że szkoda burzyć nawet fragment dworca. - Boję się, że po remoncie, budynek będzie wyglądał gorzej niż dziś - twierdzi.
Mieszkająca nieopodal dworca od 40-tu lat Halina Jakubowska mówi,że szkoda burzyć nawet fragment dworca. - Boję się, że po remoncie, budynek będzie wyglądał gorzej niż dziś - twierdzi. Wojciech Wojtkielewicz
Zburzony będzie fragment od strony poczty. Zmiany w części zabytkowej mają być niewielkie. PKP szuka pomysłów, jak dworzec zagospodarować. Zaprasza na konsultacje dziś o godz. 17 w III LO.

Zburzone zostaną tylko części nieobjęte ochroną konserwatorską, czyli dobudówka z prawej strony. Powstanie tu wiata. Przejdziemy pod nią do przejścia podziemnego, które będzie prowadziło do dworca PKS.

- Wyłoniliśmy właśnie firmę, która wykona dokumentację projektową - mówi Maciej Bułtowicz z wydziału prasowego PKP.

Czytaj też:Emerytowany kolejarz chce zmian nazw dworców PKP w Białymstoku

Obok dworca powstanie parking. Zmiany szykują się też wewnątrz zabytkowej części budynku. - KP ma nowe wytyczne, więc zniknie pewnie tradycyjny rozkład jazdy. Ma też powstać winda dla niepełnosprawnych - mówi Paweł Szrajber, prezes Stowarzyszenia Kolejowe Podlasie.

Ma pomysł, co zrobić, by piękny, zabytkowy budynek dworca nie był tylko miejscem, gdzie kupuje się bilety i czeka na pociąg. Zamierza przekonać PKP, by na ścianach powiesić zdjęcia XIX-wiecznych planów dworca.

- Znam miłośnika kolejnictwa z Łap, który ma te cenne fotografie - mówi.

Wojewoda podlaski kontra Zielony 1:0. Dworzec PKS Białystok można zburzyć

Może warto też rozważyć wykorzystania naszego dworca jako miejsca, gdzie odbywałyby sie wydarzenia kulturalne, np.performance? - Dlaczego nie? Muszą się tylko znaleźć kreatywne osoby - mówi białostocki artysta Mateusz Tymura.

I podaje przykład gdyńskiego dworca. - Działa tam Teatr Gdynia Główna. W jednym z pomieszczeń odbywają się spektakle - podkreśla.

Oprócz teatru działa tam też galeria. Nie tylko fotografii, ale też rzeźby, malarstwa, kostiumów i plakatu. - Dzięki kreatywnemu pomysłowi z dworca korzystają nie tylko podróżni, ale też mieszkańcy - twierdzi Tymura.

Dworzec może przyciągać również tym, co mieści się w lokalach usługowych. Na razie najciekawszym miejscem jest księgarnia. Może warto organizować spotkania autorskie? A może wygospodarować miejsce na salonik prasowy ze stolikami i krzesełkami, kawą z ekspresu? Takie i pewnie wiele innych pomysłów zapewne pojawi się na dzisiejszym spotkaniu zorganizowanym przez PKP. O godz. 17 w III LO przy ul. Pałacowej 2/1 rozpoczną się warsztaty kreatywne na temat przyszłości dworca. Można się zgłaszać pod adresem: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny