Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duet i trio z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza laureatami ogólnoukraińskiego konkursu folkloru

Janusz Bakunowicz
Piątka dziewcząt z Bielska Podlaskiego została laureatkami prestiżowego konkursu
Piątka dziewcząt z Bielska Podlaskiego została laureatkami prestiżowego konkursu Janusz Bakunowicz
Adrianna Szuj i Paula Korniluk oraz Wioletta Kruk, Aleksandra Korniluk i Magdalena Jakimiuk wystąpiły na scenie Instytutu Sztuki w Równem na Ukrainie. I wróciły do Bielska z prestiżowymi nagrodami.

[galeria_glowna]
Ogólnoukraiński Konkurs Festiwal Młodych Wykonawców Ukraińskiej Muzyki Ludowej jest czy nie najbardziej znanym i najbardziej prestiżowym konkursem, w którym biorą udział wykonawcy zajmujący sie ukraińskim folkorem. Po raz 10 jest organizowany przez katedrę folkloru muzycznego Instytutu sztuki w Równem. To jeden z trzech ośrodków naukowych, który zajmuje się badaniem tej dziedziny sztuki ludowej.

Na konkurs przyjeżdżają wykonawcy z różnych stron Ukrainy, przede wszystkim z Polesia jako kolebki ukraińskiego folkloru. Ale nie tylko. Do Równego przyjeżdżaja wykonawcy z Charkowa, z Kijowszczyzny, Berdyczowa, Tarnopola. Od kilku lat gośćmi zmagań są wykonawcy z Bielska Podlaskiego.

- W tym roku jury konkursu przesłuchało 62 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych - mówi Roman Dzwinka, kierownik katedry, która organizuje konkurs. - Gości z Polski wcale nie traktowaliśmy ulgowo. Przy okazji chciałem dodać, że poziom jaki reprezentują z roku na rok jest coraz wyższy.
Jury doceniło jakość wykonania tradycyjnych ukraińskich pieśni z Podlasia, których dziewczęta uczą się pod kierunkiem Eli Tomczuk, absolwentki Instytutu Kultury w Równem. Duet w swojej kategorii wiekowej znalazł się wśród zdobywców pierwszych nagród, trio - wśród drugich nagród.

Przewodniczącym jury był Jewhen Jefremow, znany badacz ukraińskiego folkloru i kierownik popularnej wśród koneserów tradycyjnego śpiewu grupy Drewo. Członkowie jury zwracali uwagę nie tylko na wykonanie pieśni, ale i sceniczną mimikę czy też stroje. Niektórzy wykonawcy, by dobrze zaprezentować się na scenie, wypożyczali stroje w etnograficznych muzeach.

Oprócz bielszczanek na scenie w Równem prezentowały się dziewczęta z kwartetu Słowianoczki z Białegostoku, ale same pochodzą z Czeremchy. I zajęły trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

- Wykonałyśmy pieśń z folkloru weselnego - mówi Basia Sidoruk. - Stroje na konkurs pożyczyłyśmy od swoich babć. Były więc bardzo naturalne i doskonale odzwierciedlały ubiór ludowy naszej miejscowości.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny