Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena Schleicher: Warto jeść zboża

Agata Sawczenko
- Pełne ziarno zbóż jest początkiem i końcem, owocem i nasieniem rośliny. Jest spichlerzem zawierającym idealne proporcje białek, tłuszczów, witamin i minerałów.
- Pełne ziarno zbóż jest początkiem i końcem, owocem i nasieniem rośliny. Jest spichlerzem zawierającym idealne proporcje białek, tłuszczów, witamin i minerałów.
Zboża są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczów, minerałów, witamin, błonnika.

Zasady gotowania zbóż w kuchni makrobiotycznej

Zasady gotowania zbóż w kuchni makrobiotycznej

Osłonki zbóż (pszenica, orkisz, kamut, owies, ryż naturalny, jęczmień, żyto, kasza jaglana) zawierają kwas fitynowy, który utrudnia wchłanianie minerałów, w jelicie cienkim, wywołuje wzdęcia w przewodzie pokarmowym i czyni potrawę ciężkostrawną. By pozbyć się kwasu fitynowego i dla ułatwienia trawienia, należy moczyć zboża przez minimum osiem godzin, w wodzie z żurkiem lub sokiem z kiszonej kapusty albo sokiem z kiszonych ogórków. Po ośmiu godzinach moczenia odlewamy zakwaszoną wodę i dokładnie płuczemy zboże, zalewamy czystą wodą i gotujemy w szybkowarze pod ciśnieniem przez 45 minut z dodatkiem glona kombu i wiórków kokosowych lub nasion maku, ziaren słonecznika, dyni, orzechów laskowych itp.

Nie trzeba moczyć kaszy gryczanej, jednak przed ugotowaniem trzeba ją przebrać, umyć, gotować 20 minut z cebulą, grzybem shitake, glonem arame lub wiórkami kokosowymi.

Z Bożeną Schleicher, specjalistką z medycyny chińskiej i makrobiotyki, rozmawia Agata Sawczenko.

Zdrowy talerz. Pożywienie całościowe z życiową energią - to pojęcia, które przewijają się w naszych rozmowach. Proszę powiedzieć, na czym przede wszystkim powinna opierać się nasza dieta.

Bożena Schleicher: - Podstawowym składnikiem gwarantującym zdrowie człowieka jest dieta oparta na ziarnach zbóż. Zboża były podstawą pożywienia naszych przodków, na nich opierała się nasza cywilizacja. Pełne ziarna zbóż są podstawowym składnikiem gwarantującym zdrowie człowieka.

Dlaczego są takie ważne?

- Poprawiają trawienie i krążenie, oczyszczają krew z toksycznych substancji, zwiększają naszą odporność na infekcje i choroby. Poprawiają działanie układu nerwowego i mózgu, pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, biorą udział w budowie komórek. Dostarczają dużo pokojowej, zrównoważonej energii, rozjaśniają umysł, wzmacniają fizycznie i duchowo.

Jakie składniki zawierają zboża, które powodują, że są takie zdrowe?

- Zboża są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczów, minerałów, witamin, błonnika. Utrzymują równowagę sodowo-potasową organizmu, a węglowodany złożone, z których składa się pełne ziarno, wolno rozkładają się podczas trawienia na glukozę, nie powodując nagłych skoków insulinowych, dając długotrwały, zrównoważony dopływ energii. A co najważniejsze - podczas trawienia zbóż nie powstają toksyczne substancje, które organizm musiałby gromadzić w tkankach. Pełne ziarno zbóż jest początkiem i końcem, owocem i nasieniem rośliny. Jest spichlerzem zawierającym idealne proporcje białek, tłuszczów, witamin i minerałów.

Jakie zboża powinniśmy więc jeść?

- Pełne nierafinowane produkty zbożowe. Ale jednocześnie musimy pamiętać, że obecna pszenica jest ziarnem modyfikowanym genetycznie i nie jest dobrze tolerowana przez nasz układ pokarmowy. Warto więc ją zastąpić orkiszem albo kamutem. Z orkiszu mamy mąkę razową orkiszową, a z niej bułki, chleby, makarony, naleśniki, ciasta, pierogi.

A inne?

- Drugim bardzo ważnym zbożem jest jęczmień. Jęczmień jemy jako całe ziarna: pęczak jęczmienny, kaszę mazurską, mąkę jęczmienną, płatki jęczmienne. Owies mamy w postaci całych ziaren, kaszy owsianej, płatków owsianych. Z owsa mamy jeszcze napój owsiany, umownie zwany mleczkiem owsianym. Żyto, całe ziarno, kasza, płatki żytnie, mąka żytnia razowa, łamane płatki, łamana kaszka żytnia, z której robimy zakwas i mamy fantastyczny żurek, albo dodajemy zakwas do ciasta, gdy chcemy upiec chleb czy bułki.
Ryż? Jeść go czy nie?

- Wybierajmy ryże naturalne - pełne nieczyszczone ryże. Jest ich wiele rodzajów: długi, średni, okrągły, ryż basmati, ryż jaśminowy. Mamy z tego płatki ryżowe, mąki, makarony ryżowe i mleczka.

A kasze?

- Kasza jaglana, czyli pełne białka proso, bogata jest w potas. Kaszę jaglaną mamy też w postaci płatków, maki, drobno mielonej krupiczki. Oprócz kaszy jaglanej, jest jeszcze qinoa - proso, które przyszło do nas do Polski. Qinoa to zboże Inków, podobne do prosa. Ma niezwykłą energię, podczas gotowania już puszcza kiełek i zawiera prawie wszystkie minerały z tablicy Mendelejewa. Amarantus - szkarłat, bezglutenowe zboże pełne energii - jest na rynku w poastaci całych ziaren i mąki.

Co z naszą polską kaszą gryczaną? Warto ją polubić?

- Jedzmy ją jako kaszę paloną albo niepaloną, łamaną kaszę krakowską, mąkę gryczaną i zrobione z niej makarony gryczane. Kasza gryczana zawiera w sobie przeciwzapalny związek rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i chroni nas przed przeziębieniem. Jest ciepła i rozgrzewająca, bogata w potas, fosfor i magnez.

Jest jeszcze kukurydza. O niej słyszałam nie najlepsze opinie.

- A warto ją jeść. Latem jemy całą kukurydzę, gotowaną, dodajemy do zup, sałatek. A zimą robimy popcorn w domu na dobrej oliwie. Mamy też kaszki kukurydziane, mąki kukurydziane, makarony, skrobię kukurydzianą. Ale sprawdzajmy podczas zakupów, czy nie pochodzi z upraw GMO.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny