MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Grzyby - Piąte Królestwo. Nowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

opr. ma
Wystawa „Grzyby – piąte królestwo”
Wystawa „Grzyby – piąte królestwo” Piotr Duniewski, UwB
Naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów, modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami tych organizmów tworzą wystawę pt. „Grzyby – piąte królestwo”, którą można oglądać w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września 2024 roku

W środę, 8 marca odbył się wernisaż wystawy z udziałem rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. Roberta Ciborowskiego, który oficjalnie otworzył nową ekspozycję w UCP.

- Chcę podziękować Uniwersyteckiemu Centrum Przyrodniczemu za tę wystawę, bo jest to kolejny wkład w edukację przyrodniczą. W haśle Uniwersytetu w Białymstoku mamy zapisane, że jesteśmy częścią natury, a ta wystawa pokazuje nam wyjątkowy obszar natury. Mam nadzieję, że będzie cieszyła się takim powodzeniem, jak wszystkie dotychczasowe ekspozycje centrum przyrodniczego i cały kampus, który staje się ważnym miejscem nie tylko dla pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców Białegostoku i regionu – mówił prof. Robert Ciborowski.

Wystawa „Grzyby – piąte królestwo” będzie dostępna przez najbliższe półtora roku.

- Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej i zdrowotnej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych na temat grzybów, a także kształtowanie właściwych postaw, szacunku wobec przyrody i konieczności jej ochrony. Chcemy również wzbudzić zainteresowanie nas wszystkich bioróżnorodnością świata organizmów żywych, w szczególności grzybami - podkreślała w trakcie uroczystości dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Przypomniała, że przez wiele lat grzyby utożsamiano z roślinami, choć wiele elementów łączy je bardziej ze zwierzętami, niż z roślinami. Dopiero w latach 60. XX wieku grzyby uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów – królestwa grzybów.

Fascynujących opowieści o piątym królestwie było w czasie wernisażu więcej. Dr Anna Matwiejuk opowiadała m.in. o:

  • grzybach, które jedli starożytni Majowie (głównie szamani)
  • o grzybowych „czarcich kręgach”
  • o truflach wartych kilkaset tysięcy złotych
  • o rewolucji w medycynie i farmakologii dokonanej dzięki grzybom (penicylina to antybiotyk na bazie grzyba)
  • najczęściej spożywanych, choć często niedocenianych grzybach - czyli drożdżach

Na wystawie w UCP można zobaczyć naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów (grzybów zlichenizowanych), modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami grzybów autorstwa dr. Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Zwiedzający poznają najbardziej cenione i popularne, rzadkie i chronione, pasożytnicze, saprofityczne i symbiotyczne grzyby, a także różnice i podobieństwa w gatunkach trujących i jadalnych. Z bliska będą mogli zobaczyć osobliwości świata grzybów – okratka australijskiego, sromotnika smrodliwego, gwiazdosza wzniesionego, czasznicę olbrzymią, czy truflę letnią.

W ramach wystawy został też przygotowany kącik młodego mykologa i lichenologa z puzzlami, klockami, kolorowankami o tematyce grzybowej, gdzie będzie można także obejrzeć pod mikroskopem preparaty anatomiczne grzybów, a pod binokularem plechy różnych gatunków porostów.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego (poniedziałek – czwartek: 9.00-15.00, piątek: 9.00–14.00)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny