Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku pojawiła się wystawa rzeźb inspirowanych puszczą

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wernisaż wystawy „Synteza Nauki i Sztuki”
Wernisaż wystawy „Synteza Nauki i Sztuki” Łukasz Nowicki/UwB
Duch puszczy, Kamienna głowa, Bucza, Strażnik puszczy, Gladiator, Dialog, Ona, Lipa albo Ślady – m.in. te drewniane dzieła sztuki zagościły w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, tworząc wystawę „Synteza Nauki i Sztuki”.

W piątkowe popołudnie (5 kwietnia) na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku swój wernisaż miała wystawa „Synteza Nauki i Sztuki”. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, ale również zaproszeni goście, artyści i miłośnicy sztuki.

- To świetne miejsce, żeby o tej naturze mówić. Zapytany niedawno, dlaczego rzeźby i sztuka w tym miejscu, odpowiedziałem, że wcale nie jest to nic odległego. Przecież nie można badać minerałów, pierwiastków, roślin, nie można uprawiać dobrze fizyki i matematyki, nie wiedząc, dlaczego to się robi. Wspólnym mianownikiem zawsze jest człowiek, a sztuka jest zawsze i tylko dla człowieka – mówił, oficjalnie otwierając wystawę, dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB prorektor uczelni ds. kształcenia.

Aż 26 drewnianych rzeźb stanęło na Placu Syntezy Nauk, wokół szklanej kuli. Ich autorami są:

  • Stanisław Ostaszewski (Białystok)
  • Jerzy Iwacik (Hajnówka)
  • Wiktor Kabac (Hajnówka)
  • Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin)
  • Wojciech Mendzelewski (Lublin)
  • Wojciech Pawliczuk (Łódź)
  • Anna Marta Świtalska-Świć (Hajnówka)

- Chcę Państwa serdecznie powitać w tym pierwszym etapie wprowadzania sztuki do kampusu, bo na razie mamy tu nauki ścisłe i przyrodnicze, czyli wszystko co da się obliczyć i wymierzyć, ale już niedługo - bo budujemy duży wydział humanistyczny, a obok powstanie siedziba nauk społecznych - będzie tej sztuki coraz więcej. Ja akurat jestem ekonomistą, a ktoś kiedyś napisał, że ekonomia to najmłodsza z nauk i najstarsza ze sztuk. I chyba tak jest. We wszystkich naukach jakiś element sztuki, artyzmu i poszukiwania odnajdziemy – przypominał podczas wernisażu rektor największej podlaskiej uczelni prof. dr hab. Robert Ciborowski.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca. Z kolei 10 maja, w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie w towarzystwie Stanisława Ostaszewskiego.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny