MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostoccy studenci UwB poszukują chętnych do badań nad łąkami kwietnymi. To kolejna faza projektu Eden City.

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Kolejna faza projektu Eden City to badania w terenie. Studenci UwB sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie białostoczan. Badania rozpoczną się 30 czerwca.
Kolejna faza projektu Eden City to badania w terenie. Studenci UwB sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie białostoczan. Badania rozpoczną się 30 czerwca. KNB/UwB
Jak łąki kwietne wpływają na stres fizjologiczny mieszkańców miast? Zbadają to biolodzy z Białegostoku podczas badań terenowych. Mieszkańcy spoza regionu także mogą wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić ankietę online.

- Badania kwietnych łąk już trwają. Nasi studenci odwiedzili już Bydgoszcz i Łódź. W Białymstoku w terenie zostaną również przeprowadzone badania psychologiczne. Będziemy potrzebowali chętnych respondentów w trzech grupach wiekowych: studenci, osoby aktywne zawodowo, czyli te najbardziej zestresowane, oraz seniorzy – mówi dr Agata Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która razem Kołem Naukowym Biologów realizuje projekt „Eden City czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”.

Białostoccy biolodzy sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie mieszkańców miast. Respondentom z Białegostoku badacze będą mierzyć ciśnienie i tętno w poszczególnych łąkach. Pojawią się też zadania ankietowe. Mieszkańcy innych miast dostaną pytania w formie online.

Według dr Agaty Kostro-Ambroziak, przyroda eliminuje czynniki stresogenne jak betonowa ulica czy ruch uliczny. Łąki kwietne w dużych miastach pozwalają zaspokoić potrzebę kontaktu z naturą.

- Badania pokazują, że ten brak doświadczania przyrody wpływa nie tylko na nasze gorsze samopoczucie, ale także na motywację i efektywność podejmowanych działań. Generalnie zieleń w miastach jest dla nas bardzo ważna. Człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu przyrody, która w najmniejszym stopniu dotknięta jest ingerencją człowieka. Kwietne łąki dają nam namiastkę naturalnych łąk, za którymi tak bardzo tęsknimy - tłumaczy dr Agata Kostro-Ambroziak.

Do badań terenowych biolodzy potrzebują po 20-30 osób z każdej grupy wiekowej, z zachowaniem parytetu płci. Osoby te odwiedzą 4 rodzaje kwietnych łąk. Badania odbędą się w dniach 30.06-3.07. Zgłoszenia należy wysłać na adres [email protected]. Organizatorzy zapewniają miłą atmosferę i relaks na leżaku przy pięknych białostockich łąkach.

Efekty swojej pracy studenci zamieszczą w mediach oraz na specjalnie do tego stworzonej stronie internetowej i aplikacji „Eden city”.

Realizacja projektu będzie trwała 12 miesięcy. Ministerialne dofinansowanie wynosi 49146 zł.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny