Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Przygotowania już ruszyły

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Ruszyły przygotowania do 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA
Ruszyły przygotowania do 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA Wojciech Wojtkielewicz
Będą spektakle, wykłady, i warsztaty. Powstanie też festiwalowy mural. Już w czerwcu przeniesie w Białymstoku odbędzie się 11. edycja festiwalu LALKANIELALKA.

W poniedziałek (15 kwietnia), w siedzibie białostockiej filii Akademii Teatralnej podpisano porozumienie pomiędzy uczelnią, Białostockim Teatrem Lalek, Białostockim Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy oraz Polskim Ośrodkiem Lalkarskim POLUNIMA. Dotyczy ono organizacji 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w Białymstoku w dniach 18-22 czerwca.

- Mam nadzieję, że festiwal znowu będzie dużym i ciekawym wydarzeniem i ciekawym wydarzeniem, inspirującym i dla naszych młodych studentów, jak również dla widzów z Białegostoku - mówiła Marta Rau, prorektor białostockiej filii Akademii Teatralnej.

W programie znajdą się bowiem zarówno zarówno wydarzenia i przedsięwzięcia skierowane studentów i studentek akademii oraz innych zaproszonych szkół, jak i propozycje przygotowane z myślą o wszystkich mieszkańców miasta.

Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, będzie bogato. Weźmie w nim udział w sumie osiem szkół (m.in z Ukrainy, Bułgarii, Słowacji, Szwajcarii, Niemiec i Czech). Każda z nich prezentować będzie swoje spektakle.

- Będą też seminaria naukowe będą, wykłądy, warsztaty oraz w tym roku po raz pierwszy, co nas bardzo cieszy - rezydencje. Zaprosiliśmy artystów z zewnątrz, którzy razem z nami lub też sami, w murach naszej Akademii, będą przygotowywali swoje prezentacje, które pokażą w trakcie festiwalu - opowiadała Marta Rau.

Będzie to duet artystów z Krakowa - Maksymilian Wnuka i Julia Celer, a także Aleksiej Kolas, mieszkający w Polsce białoruski artysta.

Głównym hasłem tegorocznego festiwalu jest "Wspólnota".

- Myślę, że to jest szczególna okazja do tego, żeby przypomnieć, że po pierwsze jest to wspólnota artystów, którzy spotykają się wokół sztuki lalkarskiej, wspólnota ludzi, którzy ten festiwal tworzą, wspólnota studencka, która tutaj się gromadzi, i też ta wspólnota rozrastająca się o tych wszystkich studentów, gości, artystów, którzy do nas przyjeżdżają - tłumaczyła Anna Lach z ATB.

Za nurt profesjonalny Festiwalu odpowiadać będzie Białostocki Teatr Lalek.

– W tym roku pokażemy około dziesięciu spektakli – zdradził Jacek Malinowski, dyrektor BTL – Zobaczymy artystów z całej Europy. Odwiedzi nas Teatr Lalek z Czech, z Mediolanu czy z Wiednia.

Podczas wydarzenia powstanie także poświęcony mu mural. Malowidło ma powstać w centrum miasta, nieopodal Akademii Teatralnej.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny