MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bagnówka. Powstaje żłobek, miasto powinno jednak pomyśleć o alternatywnym dojeździe. Tak uważają mieszkańcy

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Ta ulica jest naprawdę wąska. Po oddaniu do użytku żłobka, będzie tu w godzinach szczytu stał jeden wielki korek. A ta ulica jest w praktyce jedynym dojazdem do osiedla na wschód od ulicy Kosińskiego (czyli domów przy ulicach: Mościckiego, Białkowskiego, Kossak, Wołkowa, Łucji Prus, Torańskiej oraz innych) - mówi mieszkaniec os. Bagnówka Karol Jaworowski.
Ta ulica jest naprawdę wąska. Po oddaniu do użytku żłobka, będzie tu w godzinach szczytu stał jeden wielki korek. A ta ulica jest w praktyce jedynym dojazdem do osiedla na wschód od ulicy Kosińskiego (czyli domów przy ulicach: Mościckiego, Białkowskiego, Kossak, Wołkowa, Łucji Prus, Torańskiej oraz innych) - mówi mieszkaniec os. Bagnówka Karol Jaworowski. Wojciech Wojtkielewicz
Karol Jaworowski z os. Bagnówka próbuje przekonać władze do budowy drogi, które prowadziłaby sprzed bloków przy ul. 42 Pułku Piechoty do budowanego właśnie żłobka przy ul. Mościckiego. Obecnie jedyny dojazd prowadzi właśnie przez ul. Mościckiego, czyli wąską uliczkę, która w godzinach szczytu będzie się blokowała. A w korkach będą stali nie tylko rodzice dowożący dzieci, ale też mieszkańcy pobliskich szeregówek. Pomoc obiecują radni obu opcji.

Ta ulica jest naprawdę wąska. Po oddaniu do użytku żłobka, będzie tu w godzinach szczytu stał jeden wielki korek. A ta ulica jest w praktyce jedynym dojazdem do osiedla na wschód od ulicy Kosińskiego. Czyli domów przy ulicach: Mościckiego, Białkowskiego, Kossak, Wołkowa, Łucji Prus, Torańskiej oraz innych - mówi mieszkaniec os. Bagnówka Karol Jaworowski.

Mowa o ul. Mościckiego. W pobliżu ze skrzyżowaniem z Kosińskiego miasto buduje żłobek. - I bardzo dobrze. To jak najbardziej potrzebna inwestycja. Tyle że w placówce ma być miejsce na przyjęcie 152 dzieci, a przygotowywanych jest tu tylko 11 miejsc parkingowych. Miasto oficjalnie i wyraźnie mówi, że jest to też inwestycja dla mieszkańców bloków. A najbliższe bloki są przy ul. 42 Pułku Piechoty. Mapa Google pokazuje, iż najszybsza piesza droga z bloków do żłobka trwać będzie ponad 20 minut. Nie można więc założyć, iż rodzice będą przyprowadzać dzieci, a potem pieszo wracać do domów, aby dopiero po godzinie jechać do pracy. Jest więc bardzo prawdopodobne, że prawie wszyscy będą przywozić dzieci samochodami - tłumaczy nasz rozmówca.

Czytaj też: Bagnówka: Powinien rosnąć las, rośnie osiedle domów

Wjazd do żłobka planowany jest zaś od wspomnianej ul. Mościckiego, tuż za skrzyżowaniem z ulicą Kluka (to ulica o jednym z "najdziwniejszych" przebiegów w całym mieście, więc tak - tu również jest ul. Kluka - przyp. red.). I według Karola Jaworowskiego miasto powinno wybudować wjazd do żłobka właśnie od ul. Kluka, czyli od strony bloków przy ul. 42 Pułku.

- Dzięki temu, ul. Mościckiego nie będzie się aż tak blokowała i nie będziemy stać w korkach, żeby wyjechać rano ze swoich domów. Mieszkańcy bloków dostaną zaś dogodniejszy dojazd do żłobka. Takie rozwiązanie zadowoli wszystkich - mówi Karol Jaworowski.

Czytaj też: Mieszkańcy protestują: Nie chcemy Wygody! Niech będzie Bagnówka! (wideo)

O pomoc poprosił radnych obu opcji. Marcin Moskwa z KO złożył w tej sprawie interpelację. Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk twierdzi, że nie można zbudować wjazdu na teren żłobka od strony ul. Kluka, bo zabrania tego plan miejscowy.

- Rada miasta zawsze może jednak zmienić plan miejscowy. Stąd też w przyszłym tygodniu jeszcze raz spotkam się z mieszkańcami, żeby omówić dalsze działania. Zbudowanie drogi od strony osiedla bloków faktycznie rozwiązałoby problem - mówi Piotr Jankowski z PiS, który też został poproszony o pomoc.

Czytaj też: Bagnówka: Pagórek może kryć wiele tajemnic

Jeszcze raz przyjrzeć się sprawie obiecuje też Marcin Moskwa. - Będę dalej dopytywał władze miasta jak rozwiązać ten problem. Bo to ważna sprawa dla tamtejszych mieszkańców - podkreśla.

Sekretarz Karpieszuk deklaruje mało konkretnie, że miasto "przygotuje rozwiązanie usprawniające ruch w godzinach porannego i popołudniowego szczytu".

Do tematu z pewnością wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny