Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak usiąść, żeby bezpiecznie dojechać do celu

Źródło LUX MED, opracowanie PPG
Na komfort jazdy, wygodę i nasze bezpieczeństwo w podróży wpływ ma... pozycja za kierownicą.

Prawidłowa zapewnia dobrą widoczność, pozwala kierowcy szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje na drodze i zachować pełną kontrolę nad samochodem. O czym więc powinniśmy pamiętać, jakich reguł przestrzegać, zanim umościmy się w fotelu, zapniemy pasy, przekręcimy kluczyk w stacyjce i ruszymy w trasę? Oto podstawowe zasady, których każdy kierowca powinien się trzymać mocno jak kierownicy.

Odległość fotela od pedałów
- Ustaw siedzenie w takiej odległości, by przy wciśniętych pedałach twoje nogi pozostały lekko ugięte

Wysokość siedziska
- Ustaw je tak, żeby zapewnić sobie maksymalną widoczność, a jednocześnie zachować bezpieczną przestrzeń między głową a dachem

Ustawienia oparcia
- Oprzyj się wygodnie, niech twoje łopatki przylegają do fotela. Chwyć kierownicę na "godzinie 12" i reguluj oparcie fotela tak, aby ręka pozostała lekko ugięta w łokciu
- Jeśli masz regulowaną kierownicę, wykorzystaj to do uzyskania właściwej kombinacji wraz z oparciem

Regulacja zagłówka
- Ustaw go tak, by górna jego część sięgała szczytu twojej głowy

Ściągnij aplikację na iOS
Ściągnij aplikacje na Android
Ściągnij aplikację na Windows Phone

Jeśli zachowałeś wszystkie powyższe zasady higieny podróży, połóż ręce na kierownicy w pozycji "za dziesięć druga" i... ruszaj!

Pamiętaj jednak o zasadzie najważniejszej - nie siadaj za kierownicę, gdy jesteś niewyspany (a), zmęczony (a). A kiedy w drodze dopadnie cię znużenie, bo trasa długa i monotonna, a z nieba leje się żar, nie powtarzaj sobie "dam radę", tylko po prostu się zatrzymaj, zrób sobie przerwę.

Nie leceważ sygnałów ostrzegawczych, które daje ci twój organizm, czyli: częste ziewanie, swędzenie oczu, mroczki przed oczami, złudzenia, utrata właściwego wyczucia przestrzeni, zła ocena odległości i prędkości, brak płynności jazdy, częste zbędne hamowanie, problemy z utrzymaniem toru jazdy.

Skrajnym już przejawem znużenia jest przysypianie za kierownicą. To czasem ułamki sekund, które decydują o naszym życiu, bo tracimy kontrolę nad naszym autem. Nagłe zaśnięcie jest przyczyną ponad 4 proc. wypadków na polskich drogach! Nie daj się tak zaskoczyć, czujesz się zmęczony (a), senny(a), przerwij podróż, zdrzemnij się na 15 - 20 minut albo pójdź na krótki spacer, zjedz coś dobrego (byle nie za dużo). Podczas dłuższej trasy takie przerwy warto robić co 1,5 - 2 godziny. W walce ze znużeniem pomaga także rozmowny pasażer. Chociaż zbyt gadatliwy może też kierowcę zdekoncentrować, rozkojarzyć.

Uwaga! Istotna dla bezpiecznej podróży jest również pora dnia. Jazda w czasie największego upału, a także w godzinach nocnych (między 3.00 a 6.00) nie sprzyjają kierowcy.

Przeczytaj, zapamiętaj, zastosuj i... szerokiej drogi!

Partnerzy akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny