Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UwB. Pierwszy polski synchrotron i jego możliwości. Otwarte konwersatorium na Wydziale Fizyki

(adek)
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na spotkanie, podczas którego dr inż. Michał Ślęzak z Akademii Górniczo-Hutniczej opowie o pierwszym w Polsce synchrotronie. Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. o godzinie 13:15 w auli Wydziału Fizyki (sala 2011) w nowym kampusie UwB.
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na spotkanie, podczas którego dr inż. Michał Ślęzak z Akademii Górniczo-Hutniczej opowie o pierwszym w Polsce synchrotronie. Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. o godzinie 13:15 w auli Wydziału Fizyki (sala 2011) w nowym kampusie UwB. archiwum
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na spotkanie, podczas którego dr inż. Michał Ślęzak z Akademii Górniczo-Hutniczej opowie o pierwszym w Polsce synchrotronie. Buduje go w Krakowie Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Pierwsza linia pomiarowa SOLARIS będzie korzystała z promieniowania wytworzonego przez wiązkę elektronów, której tor zakrzywiany jest polem magnetycznym. Linia ta będzie współpracować z dwoma wymiennymi stacjami końcowymi: mikroskopem fotoelektronowym PEEM oraz z komorą absorpcyjnej spektroskopii miękkiego promieniowania synchrotronowego XAS. Linia pomiarowa i stacje końcowe powinny być dostępne dla użytkowników na przełomie 2015/2016 r.

Dr Ślęzak omówi projekt SOLARIS i specyfikację pierwszej powstającej linii pomiarowej PEEM/XAS, a następnie opowie o możliwościach pomiarowych jakie oferuje stacja końcowa PEEM. Zaprezentowane zostaną wybrane wyniki uzyskane przy pomocy mikroskopu PEEM w trakcie testów w ośrodku Swiss Light Source.

Badania z wykorzystaniem synchrotronów prowadzą także fizycy z UwB. W tym celu jednak muszą wyjeżdżać do zagranicznych ośrodków naukowych dysponujących podobnymi urządzeniami. Synchrotron SOLARIS ułatwi polskim uczonym dostęp do takich pomiarów. Mikroskop PEEM został zakupiony w ramach Centrum Nanostruktur Magnetycznych do Zastosowań w Elektronice Spinowej (SPINLAB) - naukowego konsorcjum, do którego należy także Wydział Fizyki UwB.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. o godzinie 13:15 w auli Wydziału Fizyki (sala 2011) w nowym kampusie UwB.

Dr inż. Michał Ślęzak pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny