Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd skarbowy nie przyjmuje alibi. Jak odwołać się od decyzji fiskusa

Izabela Krzewska [email protected]
Urząd skarbowy nie przyjmuje alibi. Jak odwołać się od decyzji fiskusa
Urząd skarbowy nie przyjmuje alibi. Jak odwołać się od decyzji fiskusa sxc.hu
Nie każde pismo może poczekać. Z powodu urlopu możesz przegapić termin odwołania się od decyzji fiskusa. Podpowiadamy, co robić.

Data doręczenia pisma z urzędu skarbowego wyznacza automatycznie podatnikowi termin ewentualnego odwołania się od niekorzystnej decyzji fiskusa. Jeżeli więc planujemy wyjazd, a w międzyczasie spodziewamy się np. decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego - koniecznie zabezpieczmy odbiór korespondencji.

W skrócie: jeżeli nie ma nas w domu, list może odebrać inny domownik (pod warunkiem, że jest pełnoletni) lub nawet sąsiad. Informacja o tym, kto odebrał pismo umieszczana jest w skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania. Co jeśli nikt nie odbierze listu?

Przez 14 dni czeka na adresata w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy. Przesyłka jest awizowana. Pismo uważa się za doręczone z upływem czternastego dnia. Po tym terminie nie ma już mowy o ewentualnych odwołaniach. Pismo trafia do akt i sprawie nadany zostaje bieg. Jak tego uniknąć?

- Najlepiej ustanowić pełnomocnika lub przejść na korespondencję elektroniczną - radzi Łukasz Rzemieniecki, dyrektor oddziału Tax Care w Białymstoku. - W przypadku przedsiębiorców pełnomocnikiem może być księgowa. W przypadku, gdy nie chcemy lub nie możemy ustanowić pełnomocnika, przejdźmy na korespondencję elektroniczną. Wtedy pisma z urzędu skarbowego będą doręczane nam w postaci wiadomości e-mail, którą możemy odebrać i przeczytać praktycznie zawsze i wszędzie.

Podatnicy, którzy nie zdążyli odebrać pisma urzędowego na czas i upłynął już termin złożenia zażalenia, mogą spróbować złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania danej czynności. Wniosek zostanie uznany jeśli skarbówka stwierdzi, że niedotrzymanie terminu nie nastąpiło z naszej winy. Bo np. wyjeżdżając na urlop nie mieliśmy świadomości, że fiskus wszczął jakieś postępowanie. Nasz wakacyjny wyjazd mógł się też nieoczekiwanie przedłużyć. Jeżeli istnieją podstawy, by skorzystać z opcji przywrócenia terminu w naszej sprawie, musimy o to wnioskować we właściwym urzędzie skarbowym. Mamy na to tydzień.

- Jeżeli przegapimy te 7 dni, nie ma już absolutnie żadnej możliwości przywrócenia terminu - podkreśla Rzemieniecki. - Pamiętajmy ponadto, iż wniosek musi zawierać przyczynę niedochowania terminu. Dobrze jest dołączyć do wniosku dowody potwierdzające nasze uzasadnienie, tj. dokumenty, które mogą uwiarygodnić to, co opisaliśmy we wniosku np. wypis ze szpitala, stosowne potwierdzenie z biura podróży, czy paragony.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny