Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena Schleicher: Lecznicza moc lebiodki

Agata Sawczenko
Bożena Schleicher, specjalistka z medycyny chińskiej i makrobiotyki,
Bożena Schleicher, specjalistka z medycyny chińskiej i makrobiotyki,
Wystarczy kilka kropli olejku z oregano, a przeziębienie zniknie jak ręką odjął. To zioło zwalcza również wiele innych dolegliwości.

Opowiada nam Pani o ziołach - ogólnie znanych, które możemy spotkać praktycznie koło nas. Okazuje się, że mają dobroczynne właściwości, o które byśmy ich nie podejrzewali: brzoza, pokrzywa, mlecz... Ale ostatnio, już prywatnie, opowiedziała mi Pani o oregano, dzięki któremu pozbyła się Pani przeziębienia w ciągu zaledwie jednego dnia!

Bożena Schleicher: Tak, to prawda - wystarczą 24 godziny, a stosując olejek oregano możemy się wyleczyć z prostego przeziębienia, gdy pojawia się ból głowy i katar. Naprawdę więc warto opowiedzieć o leczniczej mocy lebiodki pospolitej, czyli origanum vulgare.

Można ją spotkać w Polsce?

- Lebiodka, czyli oregano, jest byliną występującą w warunkach naturalnych w Europie i na Wschodzie - przez Azję południowo-wschodnią, aż po Syberię, Iran i Himalaje. Jest rośliną ozdobną, przyprawową i leczniczą.

Jak ją wykorzystujemy?

- Używana przez ludzi i dla zwierząt, w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Ale w celach leczniczych również?

- W celach leczniczych używamy młodych pędów i liści - suszonych i świeżych. Używamy też olejku eterycznego, który jest cudownym lekiem na wiele dolegliwości. Lebiodka - całe ziele i olejek - ma smak aromatyczno-gorzki, charakter chłodny, suchy. Oregano jest łagodnym i uniwersalnym lekiem. Ziele lebiodki ma wielokierunkowe działanie stymulujące. Pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci, wzmacnia żołądek, pobudza apetyt, usprawnia trawienie i przyswajanie pokarmów. Działa wiatropędnie i przeciwbiegunkowo. Ma działanie wykrztuśne, wzmaga wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych, pobudza czynność gruczołów potowych i nerek, ma działanie przeciwbólowe - działając rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych, oskrzeli, moczowodów oraz na macicę w czasie miesiączki, gdy towarzyszy jej ból i skurcze w podbrzuszu. Ma bardzo silne działanie bakteriobójcze, oczyszczające i odtruwające, gdyż wiąże szkodliwe produkty przemiany materii.

Jest to udowodnione naukowo?

- Greccy naukowcy z uniwersytetu w Salonikach w 1995 roku udowodnili, że jedna kropla olejku z dzikiego oregano całkowicie może wysterylizować tysiąc kropli wody zanieczyszczonej mikroorganizmami. Jest więc najsilniejszym na świecie roślinnym antyseptykiem.

W leczeniu jakich dolegliwości ważne są te właściwości?

- Wyciągi, napary, olejek z oregano są stosowane w przypadku grzybicy. Niszczą drożdżaki, grzyby z grupy Candida, które są przyczyną wielu infekcji zaczynających się w przewodzie pokarmowym, a objawami są choroby skóry, mające podłoże grzybicze, takie jak łuszczyca, łojotok czy egzema. Związki roślinne zawarte w olejku zabijają grzyby i neutralizują produkowane przez nie toksyny.

Co takiego zawiera oregano, że ma tak dobroczynne właściwości?

- Współczesna nauka odkryła, że cała roślinka: kwiaty, liście, łodyga, zawiera olejek lotny, który jest mieszaniną wielu związków. Bogaty jest m.in. w fenole, karwakol, tymol, limomen, terpen i pinen, który nadaje olejkowi śliczny zapach. Ponadto zawiera garbniki, żywice, fitosterole, substancje gorzkie, działające przeciwzapalnie i bakteriobójcze lawonoidy, sole mineralne, witaminę A i witaminę C wzmacniające odporność organizmu.

A co z tym przeziębieniem? Przecież Pani przegoniła je właśnie oregano...

- Oregano to jest fantastyczny antyseptyk, na który nie uodpornią się żadne bakterie. Dowiedziono, że preparaty z udziałem oregano neutralizują wiele rodzajów wirusów, na przykład wirusa grypy. Gdy w domu pojawi się grypa lub dopadnie nas przeziębienie, to warto dodać kilka kropli do nawilżaczy, do kominka z wodą, położyć nasączony w olejku wacik koło głowy chorego - to przyspieszy powrót do zdrowia i uchroni zdrowych domowników przed wirusami.

Na co jeszcze działa to zioło?

- Lebiodka neutralizuje też wirusa herpez, który wywołuje opryszczkę na ustach i organach płciowych oraz półpaśca. Jest bardzo dobrym antyseptykiem w stanach zapalnych dróg oddechowych, w chorobach płuc, w przewlekłych zapaleniach oskrzeli, wydzielaniu dużej ilości śluzu. Ziele lebiodki stosujemy też, gdy jesteśmy przemęczeni, rozdrażnieni, gdy pojawia się bezsenność, boli nas głowa, pojawia się apatia lub depresja.

Zbawienna jest herbatka z lebiodki lub kilka kropli olejku oregano w chorobach układu pokarmowego, przy wzdęciach, nadmiernej fermentacji, nerwicy wegetatywnej. Pobudza ona trawienie, apetyt, reguluje pracę jelit, ma właściwości wiatropędne, rozkurczowe, przeciwwymiotne, odtruwające. Działa moczopędnie, oczyszczając i odtruwając organizm. Stosujemy oregano również w zatrzymaniu moczu, w puchlinie wodnej i w reumatyzmie.

To zioło stosujemy tylko wewnętrznie?

- Nie tylko. Wywar z ziela lebiodki dodany do kąpieli łagodzi stany reumatyczne, uspokaja i odpręża. Płukanki z ziela lub z olejkiem pomagają w stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, przy bólach zębów. Kropla olejku dodana do pasty do zębów odkaża, zapobiega powstawaniu aft i nadżerek śluzówki jamy ustnej, zwalcza próchnicę. Napary, odwary, maść z kroplą olejku od dawna używane były do okładów skóry w przypadku uporczywego świądu, trudno gojących się ran, ropnych wyprysków, zapobiegały powstawaniu odleżyn u osób obłożnie chorych. Łagodzą też skutki ukąszeń i użądleń przez owady. Najnowsze badanie wykazuje, że oregano jest zielem o najsilniejszych przeciwutleniaczach. Przeciwutleniacze to związki biologicznie czynne neutralizujące wolne rodniki powstające w organizmie, które są przyczyną wielu chorób, w tym chorób serca, udarów, nowotworów, przyspieszają starzenie się organizmu.
Jak i kiedy stosujemy olejek z oregano, herbatkę z oregano, napary?

- Gdy dopada nas grypa, przeziębienie, zatkane zatoki, infekcje zatok. Robimy sobie herbatkę albo wkraplamy do ciepłej wody od czterech do 12 kropelek olejku oregano. Do tego warto dodać troszeczkę soku: malinowego, jabłkowego, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży. Olejek z oregano jest bardzo aromatyczny. Gdy go wypijamy, przeziębienie, które nas dopadło, trwa naprawdę jeden dzień. Warto wtedy poleżeć, wypocić się, zrobić sobie herbatkę napotną z liściem malinki albo ze świeżą malinką czy herbatkę malinową, dodać pokrzywę, lipę, imbir, poleżeć i się wypocić.

Olejek z oregano pomaga również w stanach zapalnych stawów, można go też stosować przy przewlekłym reumatyzmie - przez miesiąc czy nawet dwa. Podobnie gdy pojawiają się wysypki, zajady, czyraki, trądzik. Wtedy stosujemy je od dwóch tygodni do miesiąca. Jeżeli są problemy z wątrobą czy jest skłonność do zapaleń woreczka żółciowego lub wzdęć. Olejek pomaga również, gdy pojawi się gronkowiec - nawet gronkowiec złocisty, który jest naprawdę trudny do wyleczenia.

Jak pijemy ten olejek?

- Terapie ustalane są indywidualnie. Zwykle jest to od dwóch do 12 kropli olejku. Mam tylko jeszcze taką radę praktyczną - zawsze olejek pijmy z letnią wodą i jakimś sokiem. Olejek jest bowiem bardzo aromatyczny. A tak rozcieńczony są w stanie wypić nawet dzieci.

Ale oregano lecznicze jest nie tylko w formie olejku?

- Wykorzystujemy też całe ziółko. Można je łączyć z innymi ziołami, na przykład robiąc napar, gdy mamy problemy z wątrobą, wzdęcia wątroby, bóle wątroby. Bierzemy wtedy pięć łyżek oregano i po łyżce ziela szanty i kocanki. Zalewamy gorącą wodą, zaparzamy 15 minut i popijamy. Fantastyczny, żółciopędny napar, który ułatwia spływanie żółci. Polecany jest zwłaszcza jak jemy coś smażonego, wędzonego. Możemy też przyrządzić fantastyczną herbatkę oczyszczającą i wzmacniającą nerki. Wkładamy do rondelka po łyżce: lebiodki, ziela nawłoci i znamion kukurydzy. Zalewamy pół litrem wody, zagotowujemy, przykrywamy, parzymy z 10-15 minut i ciepłe wypijamy w ciągu dnia.

Wróćmy jeszcze na chwilę do olejku. Czy powoduje jakieś niepożądane objawy?

- Jest całkiem bezpieczny, nie powoduje żadnych niepożądanych efektów. Jest tylko jedna uwaga - nie możemy być uczuleni na salicyliany, czyli właśnie na te związki przeciwzapalne, bo wtedy może nam nie pomóc.

Gdzie go można kupić?

- Jest do dostania w sklepach ze zdrową żywnością.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny