Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena Schleicher: Brzoza to samo zdrowie. Sok z brzozy jest silnie przeciwzapalny

sxc.hu
Sok z brzozy uzyskujemy wczesną wiosną po ruszeniu soków
Sok z brzozy uzyskujemy wczesną wiosną po ruszeniu soków sxc.hu
Brzoza: samo zdrowie. Sok z brzozy jest silnie przeciwzapalny, dlatego warto go stosować przy gorączkach, bólach podbrzusza, bólach lędźwi. Pączki brzozy bogate są w witaminę C, zawierają garbniki i olejki, które mają działanie moczopędne, działają przeciwzapalnie na skórę.
Bożena Schleicher: Brzoza to samo zdrowie. Sok z brzozy jest silnie przeciwzapalny

Z Bożeną Schleicher, specjalistką z medycyny chińskiej i makrobiotyki, rozmawia Agata Sawczenko

W ubiegłym tygodniu opowiadała Pani, jak korzystać ze zdrowotnych uroków wiosny. A proszę jeszcze opowiedzieć o soku z brzozy. Od lat jest on coraz bardziej popularny. Czy słusznie?

Bożena Schleicher: Sok z brzozy jest doskonały na kuracje oczyszczające i wzmacniające. Wykazuje działanie wzmacniające, oczyszczające, reguluje pracę przemiany materii, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Jak go samemu zrobić?

- Sok z brzozy uzyskujemy wczesną wiosną po ruszeniu soków. Z grubej gałęzi, od strony południowej, wiercimy otwór, wkładamy rurkę lub rynienkę i podstawiamy naczynie. Po zebraniu soku należy otwór zasłonić kołkiem i posmarować gliną lub maścią ogrodową. Sok możemy przechowywać w lodówce przez kilka dni. Możemy go też kupić w wielu sklepach. I uważam, że tak należy robić. Nie ma potrzeby, żeby kaleczyć drzewa.

Samodzielnie zbierając sok możemy zaszkodzić przyrodzie?

- Żeby zacząć zbierać sok, to trzeba mieć troszeczkę wiedzy. Drzewo musi mieć odpowiedni wiek, musimy wiedzieć, jaką ma mieć korę. Sok zbiera się z młodych brzóz, które mają świeżutkie gałązki. A tylko leśnik i znawca ziół wie, czy te gałązki na pewno się nadają, czy sok, który wcieknie, nie uszkodzi drzewka, że na pewno będzie ono w stanie się zregenerować.

Bo pamiętajmy, że sok to jest krew drzewa. Oczywiście ważne, żeby nie rosło ono przy drodze, żeby nie było opryskane pestycydami. Bo oprócz ochrony przyrody - musimy też myśleć o swoim zdrowiu. Dlatego kupić sok jest po prostu bezpieczniej. Ja podałam sposób stary ludowy, stosowany w czasach, gdy środowisko nie było aż tak zatrute, a ludzie mieli dużo większą wiedzę dotyczącą natury.

Za co jeszcze cenimy brzozę?

- Zdrowy jest nie tylko sok. Badania laboratoryjne wykazały, że surowce zawarte w brzozie: sok, liście, pączki, kora, mają bardzo silne właściwości wydalania sodu, jednocześnie nie wypłukując potasu. To ważne, bo ucieczka potasu grozi często omdleniem, migotaniem przedsionków, osłabieniem. Poza tym sok z brzozy jest silnie przeciwzapalny, dlatego warto go stosować przy gorączkach, stanach podgorączkowych, bolesnym oddawaniu moczu, zatrzymaniu moczu, bólach podbrzusza, bólach lędźwi.

Pączki brzozy bogate są w witaminę C, zawierają garbniki i olejki, które mają działanie moczopędne, działają przeciwzapalnie na skórę. Napar z suszonych listków brzozy ma działanie oczyszczające organizm ze szkodliwych substancji, moczopędne i napotne. Ochronnie działa na miąższ wątroby, wzmacnia cebulki włosowe. Sok ze świeżych liści brzozy - pobudza funkcjonowanie kłębuszków nerwowych, działa odtruwająco, moczopędnie, napotnie i żółciopędnie. Natomiast huba brzozowa - czarna i biała - wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wzmacniające, przeciwbólowe, wzmacniające odporność organizmu, a także pobudza do wytwarzania interferonu - czyli naturalnej substancji broniącej organizm przed wirusami.

Jak stosujemy brzozę?

- Napary i odwary z liści brzozy stosujemy doustnie w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych. Napar otrzymujemy zalewając gorącą wodą listki, kwiatki i pączki. Natomiast odwar powstaje, gdy gotujemy wcześniej namoczone gałązki, korzenie, łodyżki, korę i kłącza. Więc jeżeli mamy młode pączki, wystarczy tylko zrobić napar. Jeżeli pojawiają się obrzęki, zmniejszone wydalanie moczu - zwłaszcza przy upośledzonym wydalaniu moczu, kwasu moczowego i moczanów, przy kamicy moczowej - w celu oczyszczenia organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, w skazie moczanowej, w niektórych chorobach skóry, w zapaleniu łojotokowym skóry i w łuszczycy - wtedy napary i odwary z liści brzozy fantastycznie oczyszczają krew i wypłukują z organizmu metabolity.

Jednocześnie chronią nerki przed tym, żeby nie pojawiły się kamienie i piasek. Sok z liści brzozy jest stosowany przy zaburzeniach czynności wątroby, zwłaszcza polecany jest rekonwalescentom i osobom starszym jako środek wzmacniający i odtruwający.

Brzozę stosujemy tylko wewnętrznie?

- Napary i odwary z liści brzozy stosowane są również zewnętrznie - do okładów, przemywań, przy zaczerwienieniu skóry, wysychaniu i łuszczeniu się naskórka, zapaleniu węzłów chłonnych i do leczenia owłosionej części skóry.

A jak można wykorzystać młode listki brzozy, które już pojawiły się na drzewach?

- Zbieramy je już teraz - usuwamy tylko zdrewniałą łuskę i dodajemy po prostu do sałatek. Listki są leciutko gorzkie, ale pamiętajmy, że to smak ściągająco-oczyszczający. I pączki świetnie komponują się w naszych sałatkach. Tak samo jak pączki grabu czy pączki maliny, czarnej i czerwonej porzeczki, jabłoni, topoli - to są wszystko ziółka, które mogą być na naszym talerzu. Dodajmy sobie ich troszeczkę do sałatek. Te wszystkie młode roślinki dadzą nam bardzo dużo energii, są pełne słońca, więc dają nam dużo sił i mają właściwości oczyszczające z wszystkich złogów, które nagromadziły się w naszym ciele.

Młode listki i pączki brzozy stosowane są również do okładów na miejsca zaatakowane reumatyzmem, a także na wrzody i ropiejące rany. Natomiast odwar - czyli to, co jest ugotowane, i macerat - to, co się moczy - z huby brzozowej, stosowane są w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, w uszkodzeniu wątroby i chorobie nowotworowej. Odwary z kory brzozowej stosowane są w gorączce, zimnicy, bólach głowy pochodzących z zapalenia zatok.

Podsumowując: świetny lek mamy w zasięgu ręki?

- I w dodatku taki, po którym nie ma żadnych niepożądanych odczynów, którego nie można przedawkować. I zawsze działa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny