Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum na pikniku naukowym. Nauki ścisłe mogą być pasjonujące

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Od lewej: Kuba Raczkowski, Kacper Kurowski i Szymon Matysiuk poradzili sobie ze składaniem modelu ludzkiego ciała. - Takie zajęcia są bardzo ciekawe - mówili chłopcy. Dowiedzieli się też jak lewitować piłeczkę pinpongową.
Od lewej: Kuba Raczkowski, Kacper Kurowski i Szymon Matysiuk poradzili sobie ze składaniem modelu ludzkiego ciała. - Takie zajęcia są bardzo ciekawe - mówili chłopcy. Dowiedzieli się też jak lewitować piłeczkę pinpongową. Anatol Chomicz
Co zrobić, by piłeczka uniosła się w powietrze, jakich substancji użyć, by białko jajka ścinało się i dlaczego układ słoneczny jest tak fascynujący. Tego między innymi mogli się dowiedzieć uczniowie Gimnazjum w Czarnej Białostockiej na pikniku naukowym. Zorganizował go Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Chemia jest magiczna. Polubiłam ją - przekonywała Gosia Gieniusz, uczennica klasy I Gimnazjum w Czarnej Białostockiej. - Szkoda, że na lekcjach nie możemy robić takich ciekawych i fajnych eksperymentów - dodawała Natalia Jakowiec, kolejna gimnazjalistka.

Dziewczynki wraz z innymi dziećmi uczestniczyły w interesujących zajęciach. Dowiedziały się m.in. dlaczego białko się ścina.

- Mamy białko kurze oraz różne substancje, jak aceton, denaturat i wodę. Gdy do białka wsypiemy sól, nastąpi wysalanie - pokazywała Natalia Walkowiak z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Z kolei chłopcom podobały się warsztaty, na których mogli się dowiedzieć jak lewitować piłeczką.

- Ustawiliśmy suszarkę, tak aby powietrze było wydmuchiwane do góry. Piłeczkę pinpongową umieściliśmy w strumieniu wylatującego powietrza i nagle zaczęła się unosić - zachwycali się Kacper Kurowski i Kuba Raczkowski.

Gimnazjaliści mieli też okazję dowiedzieć się na przykład czym są magnesy. Pokazywał im to Jarosław Bruch z Instytutu Geofizyki PAN. - Jakie metale przyciągają magnesy? Co to jest stal - dopytywał prowadzący zajęcia.

Uczniowie nieźle radzili sobie ze składaniem modelu ludzkiego ciała.Uczestnicy pikniku odwiedzili też przenośne planetarium. W środku Marek Pytlewski zapoznał ich z tajemnicami kosmosu. Dzięki pokazom łatwiej było im zrozumieć zjawiska związane m.in. z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmianami położenia planet, fazami księżyca, zaćmieniami słońca.

Uczniowie poznali też planety, planetoidy, gwiazdozbiory, nauczyli się także jak odnaleźć gwiazdę polarną.

- Nasza szkoła od dwóch lat bierze udział w projekcie Eduscience. Dzięki platformie edukacyjnej prowadzimy różne ciekawe zajęcia - mówi Ewa Wysocka, dyrektorka gimnazjum.

- Taki piknik naukowy to dla młodzieży niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć naukowca przy pracy. To szansa na przekonanie jej, że nauki ścisłe są pasjonujące - mówi Aleksandra Mikulska z Instytutu Geofizyki PAN, lidera projektu.

Takie imprezy mają przede wszystkim zachęcić uczniów do studiowania na kierunkach technicznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny