Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika wiąże się z liceum. Dla dobra uczniów

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Takimi robotami uczniowie III LO Jakub Czarniecki (z lewej) i Michał Goworko powalczą w Wiedniu z konkurencją z całej Europy. Obaj myślą o studiowaniu na politechnice, dlatego już teraz chodzą na zajęcia koła .NET.
Takimi robotami uczniowie III LO Jakub Czarniecki (z lewej) i Michał Goworko powalczą w Wiedniu z konkurencją z całej Europy. Obaj myślą o studiowaniu na politechnice, dlatego już teraz chodzą na zajęcia koła .NET. W. Wojtkielewicz
Dzięki dofinansowaniu z Politechniki Białostockiej uczniowie III LO już na pewno pojadą do Wiednia na zawody RobotChallenge. I wystartują w większej liczbie konkurencji. Mogą też brać udział w spotkaniach kół studenckich. A pracownicy naukowi uczelni przyjdą z wykładami do szkoły.

To ciekawa oferta, zwłaszcza że wiążę swoją przyszłość z programowaniem - mówi Jakub Czarniecki, uczeń białostockiego III LO. - Co innego zobaczyć ofertę uczelni na stronie internetowej, a co innego poznać ją od strony studentów.

Wczoraj Politechnika Białostocka podpisała dwie umowy o współpracy z białostockim III LO. Uczelnia zdecydowała się dofinansować wyjazd licealistów do Wiednia na zawody RobotChallenge. Przeznaczy na to 3 tysiące złotych. Licealiści zaprezentują tam własnoręcznie zbudowane i zaprogramowane mobilne roboty. Początkowo mieli wystartować w kategoriach: lego sumo, linefollower oraz freestyle. Jednak otrzymany teraz grant pozwoli im pokazać swoje możliwości również w kategorii humanoidów.

- Na tych zawodach chcemy sprawdzić swoje umiejętności, zobaczyć, jak pracują koledzy z innych krajów, nawiązać ciekawe kontakty - cieszy się Michał Goworko, pasjonat robotów z III LO. - Wynik jest ważny, ale nie najważniejszy.

Poza tym jednorazowym gestem politechnika postanowiła też bliżej związać się z III LO. Uczniowie tej placówki mogą brać udział w pracach kół studenckich, korzystać z wiedzy starszych kolegów, wymieniać się doświadczeniami. Pracownicy uczelni będą również prowadzić wykłady w liceum dla zainteresowanych. Poprowadzą zajęcia adresowane głównie do młodzieży z klas informatycznych i politechnicznych.

- Dzięki temu nasza młodzież, szczególnie uzdolniona w kierunkach technicznych, będzie mogła skorzystać z wiedzy i bazy technicznej politechniki - cieszy się Małgorzata Górniak, dyrektorka III LO.

- Roboty to już nasza uczelniana specjalność - podkreśla prof. Lech Dzienis, rektor PB. - A taka współpraca to jedyny słuszny kierunek, aby wejść bezpośrednio do szkół średnich.

Politechnice zależy, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej zdolnych, młodych umysłów ścisłych. A uczniowie z kolei doceniają możliwości największej uczelni technicznej w regionie. - Ciągle rozwija się, inwestuje, dostępne są w niej nowe technologie - ocenia Jakub Czarniecki. - Dlatego to dla nas bardzo korzystna propozycja.

Współpraca obu placówek potrwa do czerwca. W kolejnych latach będzie modyfikowana i dostosowywana do zainteresowań i potrzeb licealistów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny