Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PG nr 9 razem z partnerami z zagranicy dba o środowisko

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Natalia Sierko (pierwsza z lewej) wraz Alicją Ibiańską i Sebastianem Kochańskim we wtorek przygotowywali materiały do dzisiejszej pracy nad ekologicznymi kapeluszami. Puszki, rolki po papierze i karton czekają dziś na to, aby stać się nakryciami głowy.
Natalia Sierko (pierwsza z lewej) wraz Alicją Ibiańską i Sebastianem Kochańskim we wtorek przygotowywali materiały do dzisiejszej pracy nad ekologicznymi kapeluszami. Puszki, rolki po papierze i karton czekają dziś na to, aby stać się nakryciami głowy. Wojciech Wojtkielewicz
Chcą udowodnić, że z kartonu czy puszek można stworzyć kapelusze i że życie w zgodzie z naturą to nic trudnego. Uczniowie z gimnazjum nr 9 razem z partnerami z ośmiu innych krajów promują dbanie o środowisko.

To fajne, że przyjechali do nas ludzie z innych krajów i opowiadają jak u nich dba się o środowisko - mówi Natalia Sierko, uczennica PG 9. - Dzięki temu możemy poznawać życie w innych państwach.

Natalia bierze udział w projekcie Comenius "Razem stworzymy piękny świat". Dwuletnia praca ma zachęcić nauczycieli i uczniów krajów partnerskich do wspólnych działań, promujących proekologiczny styl życia. W projekcie bierze udział dziewięć krajów partnerskich. Oprócz Polski także: Turcja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Węgry, Słowenia i Bułgaria.

We wtorek uczestnicy dotarli do Białegostoku i zaprezentowali szkoły, biorące udział w projekcie. Pokazali także propozycje logo przygotowane przez uczniów.

Dziś będą już wspólnie pracować. Głównym punktem programu ma być tworzenie kapeluszy z materiałów z recyklingu. A potem pokaz mody.

Już we wtorek uczniowie PG 9 przygotowali niezbędne materiały. - Będziemy robić kapelusze z puszek aluminiowych, plastikowych butelek, nakrętek, kartonu - pokazywał zawartość magazynku Sebastian Kochański, jeden z uczestników projektu.

- Każdy zespół z różnych krajów projektuje dwa nakrycia głowy - opisuje Bożena Teleszewska, koordynatorka projektu ze strony polskiej. - Jedno będzie z akcentem narodowym, a drugie ma powstać z surowych materiałów recyklingowych.

W ramach projektu zaplanowano też mnóstwo innych działań, których celem jest promowanie ekologii wśród młodzieży. Uczniowie przygotują piosenki, plakaty, kalendarz czy eseje, związane z ochroną środowiska.

- U nas wiedza o ekologii jest wciąż na niezbyt wysokim poziomie - mówi Bożena Teleszewska. - Na przykład nasi uczniowie byli zdziwieni, że rolki po papierze toaletowym to materiał recyklingowy. Projekt ma na celu poprawienie tego stanu rzeczy.

- Obecne pokolenie musi mieć świadomość, że zasoby naturalne szybko mogą się wyczerpać - podkreśla Imogene Roberts z Wielkiej Brytanii. - I dlatego jeśli teraz nie zadbamy o środowisko, to szybko ulegnie ono degradacji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny