Nowe polskie banknoty wchodzą od 2014 roku (wideo)

Dodano: 24 września 2013, 11:49

Nowe polskie banknoty

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpieczeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku. 014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmodernizowany.

- Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Czytaj więcej o:
 • nowe polskie banknoty
 • nowe polskie pieniądze
Zobacz inne artykuły
 • NBP drukuje nowe pieniądze (wideo)
  W programie "Świat się kręci" Barbara Jaroszek zdradziła szczegóły dotyczące drukowania przez Narodowy Bank Polski nowych pieniędzy. Wymienione zostaną banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych.

 • Marek Belka: Po doświadczeniach kryzysu odrobiliśmy wiele lekcji
  - Dziś ważne jest, aby przywrócić optymizm - mówi Marek Belka.- Dlatego ja nie uśmiecham się drwiąco, ani nie jestem niezadowolony, że premier ogło sił koniec kryzysu. Kilka miesięcy wcześniej

 • Korupcja w policji. Policjanci biorą łapówki
  Suwalski policjant wziął od kierowcy 30 złotych łapówki. Funkcjonariusze z Tykocina mieli zadowolić się pasztetami, a sejneński stróż porządku zamieszany jest w przemyt. Takich spraw policjanci mają na swoim koncie więcej.

 • Boćki: Rolnicy drukowali pieniądze
  Właśnie stanęli przed sądem. Grozi im 25 lat więzienia. Czekając na wyrok hodują gęsi. Drobiem zajmowali się już wówczas, gdy na zapleczu gospodarstwa drukowali banknoty.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.