Legenda festiwalu Woodstock nie żyje (wideo) czytaj więcej »

Nowe polskie banknoty wchodzą od 2014 roku (wideo)

Dodano: 24 września 2013, 11:49

Nowe polskie banknoty

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpieczeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku. 014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmodernizowany.

- Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Czytaj więcej o:
 • nowe polskie banknoty
 • nowe polskie pieniądze
Zobacz inne artykuły
 • NBP drukuje nowe pieniądze (wideo)
  W programie "Świat się kręci" Barbara Jaroszek zdradziła szczegóły dotyczące drukowania przez Narodowy Bank Polski nowych pieniędzy. Wymienione zostaną banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych.

 • Marek Belka: Po doświadczeniach kryzysu odrobiliśmy wiele lekcji
  - Dziś ważne jest, aby przywrócić optymizm - mówi Marek Belka.- Dlatego ja nie uśmiecham się drwiąco, ani nie jestem niezadowolony, że premier ogło sił koniec kryzysu. Kilka miesięcy wcześniej

 • Korupcja w policji. Policjanci biorą łapówki
  Suwalski policjant wziął od kierowcy 30 złotych łapówki. Funkcjonariusze z Tykocina mieli zadowolić się pasztetami, a sejneński stróż porządku zamieszany jest w przemyt. Takich spraw policjanci mają na swoim koncie więcej.

 • Boćki: Rolnicy drukowali pieniądze
  Właśnie stanęli przed sądem. Grozi im 25 lat więzienia. Czekając na wyrok hodują gęsi. Drobiem zajmowali się już wówczas, gdy na zapleczu gospodarstwa drukowali banknoty.

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.