Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus RS. Rodzice walczą o ochronę dla dzieci przedwcześnie urodzonych

(luk)
Profilaktyka zakażeń wirusem RS u wcześniaków powinna obejmować wszystkie potrzebujące tego dzieci, niezależnie od daty urodzenia - uważają rodzice i lekarze
Profilaktyka zakażeń wirusem RS u wcześniaków powinna obejmować wszystkie potrzebujące tego dzieci, niezależnie od daty urodzenia - uważają rodzice i lekarze Andrzej Zgiet
Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych chcą, by wszystkie polskie wcześniaki mogły otrzymywać ochronę przed wirusem RS. Na razie udaje się to tylko dzieciom urodzonym od maja do grudnia. Mimo wielu prób, przepisów nie udało się dotąd zmienić.

Moja córka urodziła się 28 kwietnia i na lek się już nie załapała - mówi pani Joanna, mama jednego z podlaskich wcześniaków. - Gdyby przyszła na świat kilka dni później, byłoby już inaczej.

Niestety, przepisy są jednoznaczne. Tylko te wcześniaki, które urodzą się po 1 maja (i spełnią szereg innych medycznych kryteriów, m.in mają potwierdzoną przewlekłą chorobę płuc ) mogą zakwalifikować się do profilaktyki zakażeń wirusem RS, odpowiedzialnym za niebezpieczne dla wcześniaków choroby układu oddechowego.

- Wcześniaki dzielą się w Polsce na pechowców urodzonych przed 1 maja, którzy nie dostaną profilaktyki oraz na szczęściarzy, którzy przychodzą na świat po tej dacie i są chronieni przed wirusem - mówią rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych. Wraz z lekarzami apelują do ministra zdrowia, aby zmienił przepisy.

Szczepionka to jedyny sposób ochrony przed wirusem RS, który może być śmiertelnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych między 22. a 34. tygodniem ciąży. Ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ oddechowy i odpornościowy, są one 10-krotnie bardziej narażone na groźne dla życia powikłania zakażeń dolnych dróg oddechowych niż dzieci urodzone w terminie. W przypadku urodzonych o czasie kontakt z wirusem RS może przejść niezauważenie, natomiast u wcześniaków może być przyczyną zapalenia oskrzelików i płuc oraz prowadzić do dalszych powikłań w postaci pęknięcia płuca i wystąpienia odmy opłucnowej. W skrajnych przypadkach oznacza to śmierć.

W Polsce istnieje program profilaktyki zakażeń wirusem RS, jednak kryteria kwalifikacji do niego są tak rygorystyczne, że jedynie około 600 wcześniaków, na ok. 26 tys. które rodzą się co roku w Polsce, dostaje lek.

- Najbardziej bulwersuje fakt, że jednym z tych kryteriów jest tzw. kryterium czasowe, czyli data urodzenia dziecka - zauważają rodzice. - Taką profilaktykę otrzymują tylko wcześniaki urodzone po 1 maja. Dzieci urodzone między styczniem a kwietniem - już nie.

Lek podawany jest co miesiąc, pięć razy podczas sezonu spodziewanego zagrożenia zakażeniem RSV (od listopada do kwietnia). W województwie podlaskim program realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

- Na pewno ta profilaktyka powinna być dostępna dla wszystkich dzieci, które tego potrzebują - mówi doc. Marek Szczepański, kierownik Kliniki Neonatologii USK w Białymstoku. - Są badania, które potwierdzają, że ta szczepionka chroni dziecko. I na pewno takiej ochrony chcą rodzice. Jednak podanie leku finansuje NFZ i to on ustala zasady.

Jak wynika z danych podlaskiego oddziału NFZ, w ubiegłym roku sfinansowano szczepienia dla 19 wcześniaków, w tym - dla 10.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny