Szpital wojewódzki zaatakował świerzb norweski. Personel i pacjenci w strachu

Dodano: 23 lutego 2013, 7:00 Autor:

Szpital wojewódzki zaatakował świerzb norweski. Personel i pacjenci w strachu

Szpital wojewódzki zaatakował świerzb norweski. Personel i pacjenci w strachu (fot. sxc.hu)

Na oddziale endokrynologii szpitala wojewódzkiego w Białymstoku panuje świerzb norweski - zaalarmował nas jeden z Czytelników. - To jedna z najbardziej zjadliwych odmian tej choroby.

- Zaatakowała już większość personelu na oddziale. A ci, co jeszcze nie są chorzy, biorą urlopy na żądanie, bo wszyscy boją się o swoje zdrowie - twierdził.

W strachu są też pacjenci, którzy dowiedzieli się już o chorobie i ich rodziny. - Boję się o mamę, która leży na tym oddziale, nikt jej nie powiedział, jak ma teraz postępować, co robić, aby nie zachorować - mówi córka jednej z pacjentek. - Łatwo zarazić się tą chorobą czy przynieść ją ze szpitala do domu.

Dyrekcja szpitala uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Jak się okazało, na oddział trafił jeden z pacjentów, u którego stwierdzono świerzb norweski. To on zaraził inne osoby - personel medyczny.

- Mamy potwierdzenie zachorowania u czterech pielęgniarek jednego lekarza i jednego sanitariusza - mówi Urszula Łapińska, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. - Te osoby są leczone. Część personelu wzięła urlopy na żądanie, nie mamy informacji, aby były kolejne przypadki zachorowań. Nie jest tak, że na oddziale nie ma kto pracować.

Jak zapewnia pani dyrektor, gdy tylko pojawiła się informacja o chorobie, w szpitalu zostały wdrożone wszelkie stosowane w takich wypadkach procedury.

- Potrzebny jest wzmożony reżim sanitarny, który stosujemy na oddziale, wprowadziliśmy też ograniczenie odwiedzin - mówi Urszula Łapińska. - Wiemy, gdzie było źródło zakażenia, dlatego sytuację łatwiej jest opanować.

Chory pacjent leży obecnie w separatce. Jak twierdzi dyrektorka, inni chorzy na oddziale nie mają objawów choroby. O sytuacji w szpitalu powiadomiono sanepid, na bieżąco sprawę monituje komisja ds. zakażeń szpitalnych.

Jak się okazuje, sanepid od kilku lat nie ma już w swoich zadaniach nadzoru nad zachorowaniami na świerzb. Podobnie jak wszawica zniknął z listy chorób.

- Ponieważ jednak dyrekcja szpitala powiadomiła nas o chorobie, teraz będziemy tę sytuację monitorować - mówi Andrzej Jarosz z podlaskiego sanepidu.

Czytaj więcej o:
  • świerzb norweski białystok
  • Andrzej Jarosz
  • szpital białystok
  • szpital wojewódzki Białystok
  • Urszula Łapińska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Fundacja Mam Marzenie spełniła marzenie Radka

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.