Nowy egzamin szóstoklasisty będzie przypominać maturę

Dodano: 16 września 2011, 21:30 Autor:

Test z języka polskiego, obcego i matematyki. Tak ma wyglądać sprawdzian na koniec szkoły podstawowej, z którym szóstoklasiści zmierzą się w 2015 roku. Trwają już prace nad nową formułą.

Teraz szóstoklasiści zdają jeden egzamin kończący naukę w szkole podstawowej. Test trwa 60 minut. Pojawiają się w nim pytania z różnych przedmiotów: języka polskiego, matematyki, historii, sztuki czy przyrody.

Uczniów, nauczycieli i rodziców czekają jednak duże zmiany. Już rozpoczęły się prace nad nową formułą sprawdzianu dla szóstoklasistów.

- Nowy sprawdzian będzie obowiązywał od 2015 roku. Za rok powinniśmy poznać jego szczegóły - podkreśla Grażyna Klimuszko, wicedyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Zmieniony test dla szóstoklasistów będzie prawdopodobnie trwał dwa albo trzy dni. Ma sprawdzić wiedzę głównie z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego obowiązkowego od pierwszej klasy. Ten ostatni przedmiot to egzaminacyjna nowość w szkołach podstawowych. Możliwe jest, że pierwszego dnia uczniowie napiszą test z języka polskiego i obcego, drugiego z matematyki.

Zmieniony sprawdzian ma nawiązywać do egzaminu gimnazjalnego i matury. Dzięki temu wyniki nauczania z trzech przedmiotów będzie można porównać, sprawdzić postępy danego ucznia.

Dyrektorzy szkół chcą nowego egzaminu

- Jestem wielką zwolenniczką takiej uporządkowanej i spójnej formy pomiaru efektów kształcenia. Po każdym teście rodzic będzie wiedział, w jakiej dziedzinie dziecko rozwinęło swoje umiejętności, na co trzeba zwrócić uwagę, w czym trzeba mu pomóc, jakie talenty warto rozwijać - uważa Grażyna Klimuszko.

- Wydaje się, że dzięki tym zmianom będzie bardziej konkretnie. To ułatwi przygotowanie do sprawdzianu - mówi Piotr Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 przy ul. Łagodnej w Białymstoku. - Teraz testy na koniec szkoły podstawowej trudno ze sobą porównać. Raz przeważają zadania z jednego przedmiotu, raz drugiego. To wielka loteria - ocenia. Ma tylko nadzieję, że nowy sprawdzian będzie trwał jeden dzień. - Tak, by nie wprowadzać dodatkowego stresu - wyjaśnia dyrektor SP nr 45.

Zmiany podobają się też Bożenie Chodynieckiej, dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Poleskiej. Jest pewna, że uczniowie poradzą sobie ze sprawdzianem z języka obcego.

- Dzieci, które uczą się go od pierwszej klasy, są na to przygotowane. Szczególnie, że organizowane są pozaszkolne sprawdziany językowe zakończone certyfikatem - przypomina Bożena Chodyniecka.

Już w tym roku szkolnym nowy egzamin napiszą uczniowie trzecich klas gimnazjum. Będzie się składał w sumie z sześciu testów.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • egzamin
  • egzamin szóstoklasisty
  • matura
  • szkoła
  • zmiany
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.