Nowy egzamin szóstoklasisty będzie przypominać maturę

Dodano: 16 września 2011, 21:30 Autor:

Test z języka polskiego, obcego i matematyki. Tak ma wyglądać sprawdzian na koniec szkoły podstawowej, z którym szóstoklasiści zmierzą się w 2015 roku. Trwają już prace nad nową formułą.
Nowy egzamin szóstoklasisty będzie przypominać maturę

Nowy egzamin szóstoklasisty będzie przypominać maturę (fot. www.sxc.hu)

Przeczytaj więcej

Teraz szóstoklasiści zdają jeden egzamin kończący naukę w szkole podstawowej. Test trwa 60 minut. Pojawiają się w nim pytania z różnych przedmiotów: języka polskiego, matematyki, historii, sztuki czy przyrody.

Uczniów, nauczycieli i rodziców czekają jednak duże zmiany. Już rozpoczęły się prace nad nową formułą sprawdzianu dla szóstoklasistów.

- Nowy sprawdzian będzie obowiązywał od 2015 roku. Za rok powinniśmy poznać jego szczegóły - podkreśla Grażyna Klimuszko, wicedyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Zmieniony test dla szóstoklasistów będzie prawdopodobnie trwał dwa albo trzy dni. Ma sprawdzić wiedzę głównie z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego obowiązkowego od pierwszej klasy. Ten ostatni przedmiot to egzaminacyjna nowość w szkołach podstawowych. Możliwe jest, że pierwszego dnia uczniowie napiszą test z języka polskiego i obcego, drugiego z matematyki.

Zmieniony sprawdzian ma nawiązywać do egzaminu gimnazjalnego i matury. Dzięki temu wyniki nauczania z trzech przedmiotów będzie można porównać, sprawdzić postępy danego ucznia.

Dyrektorzy szkół chcą nowego egzaminu

- Jestem wielką zwolenniczką takiej uporządkowanej i spójnej formy pomiaru efektów kształcenia. Po każdym teście rodzic będzie wiedział, w jakiej dziedzinie dziecko rozwinęło swoje umiejętności, na co trzeba zwrócić uwagę, w czym trzeba mu pomóc, jakie talenty warto rozwijać - uważa Grażyna Klimuszko.

- Wydaje się, że dzięki tym zmianom będzie bardziej konkretnie. To ułatwi przygotowanie do sprawdzianu - mówi Piotr Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 przy ul. Łagodnej w Białymstoku. - Teraz testy na koniec szkoły podstawowej trudno ze sobą porównać. Raz przeważają zadania z jednego przedmiotu, raz drugiego. To wielka loteria - ocenia. Ma tylko nadzieję, że nowy sprawdzian będzie trwał jeden dzień. - Tak, by nie wprowadzać dodatkowego stresu - wyjaśnia dyrektor SP nr 45.

Zmiany podobają się też Bożenie Chodynieckiej, dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Poleskiej. Jest pewna, że uczniowie poradzą sobie ze sprawdzianem z języka obcego.

- Dzieci, które uczą się go od pierwszej klasy, są na to przygotowane. Szczególnie, że organizowane są pozaszkolne sprawdziany językowe zakończone certyfikatem - przypomina Bożena Chodyniecka.

Już w tym roku szkolnym nowy egzamin napiszą uczniowie trzecich klas gimnazjum. Będzie się składał w sumie z sześciu testów.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • egzamin
  • egzamin szóstoklasisty
  • matura
  • szkoła
  • zmiany
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.