Sierp, młot i radziecka gwiazda widniały na czapkach. Celnicy zrezygnowali ze sprzedaży.

Dodano: 16 czerwca 2010, 9:15 Autor:

Jedna z oferowanych do sprzedaży czapek. Więcej zdjęć znajdziesz w linku z lewej strony artykułu.

Jedna z oferowanych do sprzedaży czapek. Więcej zdjęć znajdziesz w linku z lewej strony artykułu. (fot. fot. Izba Celna w Białymstoku)

Białostoccy celnicy chcieli sprzedać czapki z komunistycznymi emblematami. Zrezygnowali, aby nie posądzono ich o propagowanie totalitarnego ustroju.

Surfując po stronach internetowych natknąłem się na świetną okazję. Izba Celna w Białymstoku wystawiła do przetargu przechwycone na granicy z Białorusią rosyjskie czapki. Budionówki, beżowe afganki jakie nosili radzieccy żołnierze podczas kampanii w Afganistanie w latach 80, zielone czapki czołgistów oraz wywieszone radzieckimi medalami furażerki z czasów II Wojny Światowej. Wszystkie od 2 do 5 złotych netto. Wystarczyło przyjść w piątek i złożyć ofertę.

Jednak w związku z nowelizacją kodeksu karnego nabrałem pewnych wątpliwości. Na czapkach widniały emblematy propagujące ustrój komunistyczne, czyli czerwone gwiazdy oraz skrzyżowane sierpy i młoty. A zgodnie z artykułem 256 kodeksu karnego kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Nowelizacja kodeksu dodaje, że karze podlega każdy, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierający treść symboliki totalitarnej.

Zadzwoniłem do Izby Celnej, aby dowiedzieć się, czy kupując taką czapkę nie popełnię przestępstwa. W końcu nie chciałbym trafić do więzienia za noszenie radzieckiej afganki, która idealnie nadaje się na wakacyjne wyjazdy. Chciałem też dowiedzieć się, czy Izba Celna w Białymstoku nie popełnia przestępstwa sprzedając przedmioty chcąc nie chcąc propagujące ustrój komunistyczny. Celnicy byli zaskoczeni. Poprosili telefon za trzy godziny. W tym czasie usunęli informację o przetargu ze swojej strony internetowej.

– Sprzedaż została unieważniona w związku z wejściem nowelizacji – wyjaśnia Maciej Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku. – Z uwagi na to, że czapki przedstawiają wartość historyczną będziemy starali się przekazać za darmo ten towar jednostkom związanym z działalnością muzealną.

Jest to zgodne z prawem, ponieważ przestępstwa nie popełnia ten, kto wykorzystuje symbole totalitarne w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej lub naukowej. Dlatego wojskowe czapki, które celnicy przejęli na przejściu granicznym w Kuźnicy trzy lata temu, nie trafią do białostockich miłośników militariów.

Choć celnicy z pewnością nie mieli zamiaru propagowania treści totalitarnych, to niefortunna sprzedaż mogłaby przysporzyć im kłopotu. Ciekaw jestem, czy prokuratorzy zaczną ścigać też młodzież noszącą koszulki z podobizną Che Guevary.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • celnicy
  • faszyzm
  • granica
  • izba celna
  • komunizm
  • przemyt
  • sierp
  • totalitaryzm
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Prokuratura: Nie było mobbingu w białostockiej drogówce

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.