Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet w Polsce: Jesteśmy daleko za Rumunami. Zajmujemy 69 miejsce pod względem dostępu do Internetu i jego wykorzystania

Janusz Bakunowicz [email protected] tel. 085 730 34 90
Podstawowym warunkiem funkcjonowania internetu radiowego jest widzialność anten nadajników
Podstawowym warunkiem funkcjonowania internetu radiowego jest widzialność anten nadajników Fot. Janusz Bakunowicz
Polska znalazła się na 69 miejscu pod względem dostępu do sieci internetowej i jej wykorzystania. Wyprzedziły nas nie tylko kraje Unii Europejskiej, czy zaawansowane technologicznie kraje bałtyckie, Słowacja, Węgry i Czechy, a nawet Bułgaria, Ukraina i Rumunia.

Badania nad dostępnością do Internetu zostały przeprowadzone na prośbę Global Information Technology Report, a dokument przygotowało Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD (prestiżowa francuska szkoła zarządzania i biznesu).

Raport dotyczy 134 krajów świata. Wskaźnik tzw. potencjału internetowego uwzględnia 68 czynników. Najważniejsze to:
- dostępność szerokopasmowego Internetu w domach
- liczba spraw urzędowych załatwianych w sieci
- Internet w edukacji
- infrastruktura i przepisy regulujące rynek.

Jakie wnioski nasuwają się z wyników raportu? Jeśli w najbliższych latach nie zainwestujemy kilkunastu miliardów euro, to "w Internecie" Polska znajdzie się za Egiptem, Botswaną czy Sri Lanką.

Szerokie pasmo nieopłacalne

Dlaczego Polska zajmuje tak niekorzystna pozycję w rankingu? - Brak nam odpowiedniej infrastruktury - mówią przedstawiciele firm oferujących usługi internetowe.

- Badania te dotyczą Internetu szerokopasmowego - wyjaśnia Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor ds. technicznych firmy Best-Light (operator usługi Internet Bielski). - To znaczy, że klient ostateczny powinien mieć łącze o przepustowości rzędu 2 Mb/s. W mieście nie ma z tym problemu. Kłopoty zaczynają się w terenie, gdzie położone są jeszcze stare kable telefoniczne. Operator telefonii nie chce tego wymienić na światłowód, bo to zwykle wysokie koszty. A drogie łącze główne wynika głównie z braku konkurencji na rynku.

Mówić nie ma o czym

Internet Bielski to największy w powiecie operator radiowy Internetu bezprzewodowego. Najwięcej klientów firma ma w Bielsku Podlaskim, w Rybołach, Haćkach, Augustowie oraz w kilku miejscowościach gminy Wyszki. Klientów mógłby mieć więcej, gdyby nie pewne niedogodności.

- Chodzi tu o uwarunkowania terenowe, które mają wpływ na przesyłowość z wykorzystaniem łączy radiowych - dodaje dyrektor Kaczmarczyk. - Ale nie tylko. Problemem jest też duże zalesienie terenu, a podstawą dostępu do Internetu drogą radiową jest tzw. widzialność anten nadajników radiowych.

Kolejna sprawa to ceny. Opłaty za Internet w Polsce są jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej.

- Dwa lata temu w Niemczech za łącze o przepustowości 6 Mb/s abonent płacił 18 euro - dyrektor Kaczmarczyk zna wysokości stawek z doświadczenia. - W tym czasie w Polsce taka przepustowość była praktycznie nieosiągalna, a za łącze o przepustowości 512 kb/s trzeba było zapłacić ponad 100 zł. To o czym my tu mówimy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny