Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa teatralna Wygrać Życie. Wolność - nawet bez słowa

Agata Sawczenko
W siedzibie stowarzyszenia jest niewiele miejsca na próby. Dzieciaki przyznają, że na początku trudno było im się odnaleźć na wielkiej scenie w Bratysławie. Ale udało się. Zostały docenione. - Piękne przedstawienie, ale smutne - komentowało spektakl festiwalowe jury.
W siedzibie stowarzyszenia jest niewiele miejsca na próby. Dzieciaki przyznają, że na początku trudno było im się odnaleźć na wielkiej scenie w Bratysławie. Ale udało się. Zostały docenione. - Piękne przedstawienie, ale smutne - komentowało spektakl festiwalowe jury. Fot. Anatol Chomicz
Grupa teatralna Wygrać Życie ze Stowarzyszenia "Jeden Świat" została doceniona na międzynarodowym przeglądzie w Bratysławie.

Skład zespołu

Skład zespołu

Agata Ambroziak,
Małgosia Jabłońska,
Marta Kobeszko,
Karolina Łapińska,
Adam Minkiewicz,
Ewa Minkiewicz,
Julita Minkiewicz,
Paulina Polak,
Izabela Rutkowska,
Zosia Tucholska,
Damian Wysocki,
Ania Ligęza,
Paulina Moszyńska,
Patrycja Naumczuk,
Agnieszka Tucholska,
Kasia Rubaszewska.

To miała być przede wszystkim ciekawa wycieczka, wieńcząca rok ciężkiej pracy - mówi Grażyna Jabłońska, prezes Stowarzyszenia "Jeden Świat", które swoją siedzibę ma na Zielonych Wzgórzach. - Okazało się, że do Bratysławy pojechaliśmy po nagrodę - dodaje z radością.

Szesnaścioro dzieciaków, dwie aktorki i rodzice opiekunowie - to skład zespołu Wygrać Życie, działającego przy tym stowarzyszeniu.

Grupa wróciła właśnie z Czech z II Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Bratysławie. Tam stowarzyszeniowy zespół teatralny wystawił sztukę "Jak ptaki".

Wolni jak ptaki

W tym przedstawieniu dzieci z zespołem Downa, chore na autyzm czy ADHD oraz pełnosprawni wolontariusze przedstawiają historię budzenia się do życia ptaków. To etiuda, w której nie pada ani jedno słowo.

- W spektaklu chcemy pokazać wolność, której symbolem są ptaki. To, że chcemy być takie, jak one - mówi Agata Ambroziak, która gra główną rolę w spektaklu.
Wyjazd na festiwal był częścią projektu kulturalnego, na który pieniądze "Jeden Świat" zdobył z urzędu miejskiego i urzędu marszałkowskiego.

Niepełnosprawne dzieci na własne oczy zobaczyły Panoramę Racławicką, zwiedziły Wrocław, Pragę, Wiedeń, Bratysławę.

Pierwszy raz w Bratysławie

- Nikt z nas nie był wcześniej w tych miejscach - mówi Mateusz Chrzanowski. - Bardzo nam się podobało.

Wielkie wrażenie na dzieciach zrobiła też wizyta w czeskim Studiu OAZA, gdzie uczestniczyły one w zajęciach prowadzonych przez czeskich aktorów, muzyków, plastyków i instruktorów tańca.

- Podróż była bardzo ciężka. Kilkanaście godzin w autokarze. Ja, na wózku... nie wychodziłam z niego nawet w czasie postojów. Ale opłacało się. To była wspaniała wyprawa - wspomina Agata Ambroziak.

Teraz dzieciaki mają chwilę na odpoczynek i nadrobienie zaległości w szkole. Jak zapewniają, nie spoczną na laurach - będą pracować dalej. Nie dla nagród, ale przede wszystkim dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny