Ręcznik wypromuje region

Dodano: 2 grudnia 2008, 16:37 Autor:

Tkaniny Gminy Czyże. Ozdobne ręczniki, makatki, narzuty można oglądać na wystawie w Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Na wystawie można obejrzeć makatki robione na czarnym płótnie. Niektóre mają około 100 lat - zachęca Alina Dębowska,

Na wystawie można obejrzeć makatki robione na czarnym płótnie. Niektóre mają około 100 lat - zachęca Alina Dębowska, (fot. Fot. Janusz Bakunowicz)

Zarówno specjaliści etnografowi, pracownicy Muzeum w Bielsku Podlaskim, jak i amatorzy etnografii wzięli udział w realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Dziedzictwo Podlasia”. Do projektu została pilotażowo wybrana jedna gmina - gmina Czyże. Ale nie oznacza to, że w przyszłości podobne projekty będą realizowane na terenie innych gmin.

Tkaniny przypisane twórcom

- W tej chwili bazujemy na tradycyjnych tkaninach - mówi Mirosław Stepaniuk, prezes Stowarzyszenia "Dziedzictwo Podlasia”. - W naszym regionie mamy bogactwo tkanin, które nigdy nie było wypromowane w należyty sposób jako produkt turystyczny.

Na zakończenie projektu jego realizatorzy planują utworzenie sklepu dla koneserów w formie elektronicznej. Każdy, kogo interesuje dany produkt, mógłby dokonać zakupu lub chociażby przejrzeć witrynę sklepową i zapoznać się oferowanym asortymentem.

- Podczas prac nad poszukiwaniem zabytkowych już przedmiotów staraliśmy się zwracać uwagę na motywy typowe dla naszego regionu - dodaje prezes Stepaniuk. - W przyszłości chcielibyśmy podporządkować wszystkie eksponaty konkretnym osobom, konkretnym twórcom.

Pod wrażeniem ręczników

W chwili obecnej część zebranych eksponatów zostało wystawionych w sali Muzeum w Bielsku Podlaskim.

- Na wystawie można oglądać tkaniny dziadków, babć pochodzących z gminy Czyże wyciągnięte z szaf, z kufrów - mówi Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. - To zabytki, które warto wyjąć z babcinego kufra i pokazać ch dzieciom i wnukom. My osobiście pokochałyśmy len. Ręczniki zdobione zarówno haftem płaskim, jak i haftem krzyżykowym, robiły na nas wielkie wrażenie.

Na wystawie przedstawione są również makatki tworzone na czarnym suknie i wyszywane kolorowymi nićmi. Niektóre z nich mają już około sto lat.

Produkt fabryczny u bogatszych

- Cechuje je piękna kolorystyka, symetria, kompozycja - dodaje Alina Dębowska. - Pojawiają się na nich motywy kwiatowe, motywy chryzantem, motywy bratków. Zachwycające są zapomniane już przez nas i wrzucone do lamusa tzw. siatki wykonywane najczęściej z wełny i lnu. Dopiero w zamożniejszych gospodarstwach możemy spotkać narzuty wykonane z nici fabrycznych.

- Gmina Czyże od wielu lat włącza się do popularyzacji naszej kultury w regionie - mówi Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czyże. - Dzisiaj mamy zaszczyt uczestniczenia w otwarciu wystawy poświęconej tradycyjnemu tkactwu.

Na otwarciu wystawy można było nie tylko obejrzeć tradycyjne tkaniny, ale i posłuchać tradycyjnego śpiewu w wykonaniu dwóch gminnych zespołów - Czyżowian i Zbuczanek.

Czytaj więcej o:
  • tkaniny
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Dlaczego postawiłem na ekologię?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.