Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica święceń kapłańskich ks. Stanisława Suchowolca. Kapłan zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Odsłonięto odnowiony pomnik

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Odrestaurowany grób-pomnik ks. Stanisława Suchowolca w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach
Odrestaurowany grób-pomnik ks. Stanisława Suchowolca w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach Urszula Łobaczewska
W niedzielę (18.06) białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował uroczystości związane z 40. rocznicą święceń kapłańskich ks. Stanisława Suchowolca i odsłonięciem jego odnowionego pomnika. Miejscem wydarzenia była parafia Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach.

Współorganizatorami uroczystości byli: Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych oraz wojewoda podlaski i marszałek województwa podlaskiego.

Spis treści

Pomnik Stanisława Suchowolca. Społeczna inicjatywa

- Instytut Pamięci Narodowej podjął społeczną inicjatywę, z którą przyszła do nas Stanisława Korolkiewicz, by odremontować pomnik-nagrobek ks. Stanisława Suchowolca, który zmarł, w oficjalnie niewyjaśnionych okolicznościach. Jednak wszystkie wskazówki mówią o tym, że była to głęboko zakonspirowana w strukturach SB, tzw. Grupa D. Ks. Suchowolec nie był jedynym, który w tamtych czasach stracił życie w niewyjaśnionych okolicznościach - wyjaśnia dyrektor białostockiego IPN Marek Jedynak.

Podkreśla, że w 40. rocznicę święceń kapłańskich IPN podjął ten oddolny, społeczny pomysł, by odrestaurować pomnik księdza i przypomnieć go, jako działacza, wokół którego jednoczyły się wszystkie grupy społeczne.

Ksiądz Suchowolec był traktowany jako następca księdza Popiełuszki

- Jest bardzo ważne, że traktowano go, jako duchowego następcę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. I rzeczywiście, wokół ks. Suchowolca na Dojlidach, a wcześniej w Okopach gromadzili się przedstawiciele Solidarności, KPN, duszpasterstwa ludzi pracy. Przez odnowiony pomnik przypominamy jego postać, ale dodatkowo dzięki broszurze (rozdawanej podczas uroczystości) z tekstem prof. Krzysztofa Sychowicza o życiu ks. Suchowolca, zostaje po nim trwały ślad po dzisiejszym wydarzeniu. Pamięć o uroczystościach ulatuje, a taka broszura zostaje (jest wersja internetowa i papierowa). Można po nią sięgnąć, skorzystać i zapamiętać – zapewnia Marek Jedynak.

W ramach uroczystości odbył się też bieg pamięci „Droga do Wolności” (w pobliskim parku pałacu Lubomirskich), którego trasę mógł pokonać każdy, bez względu na wiek, a wszyscy jego uczestnicy zostali nagrodzeni medalem.
O godz. 16.00 w kościele parafialnym odbyła się mszy św. w intencji ojczyzny, a godzinę później został odsłonięty i poświęcony odrestaurowany (staraniem IPN) pomnik ks. Suchowolca. Imprezę zakończył koncert patriotyczny.

Czytaj również:

Niewyjaśnione okoliczności śmierci księdza Suchowolca

Przypomnijmy. Ks. Stanisław Suchowolec po uzyskaniu święceń kapłańskich został wikariuszem w rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki. Kiedy ks. Popiełuszko ostatni raz widział swoich rodziców, powiedział: „Mamo, nie martw się, bo gdyby, nie daj Boże, coś mi się stało, to przecież Staszek mnie zastąpi”. Przez zażyłość z ks. Jerzym był inwigilowany przez bezpiekę, straszono, że skończy jak Popiełuszko. Po śmierci Popiełuszki z rąk SB w 1984 roku ks. Suchowolec organizował w Suchowoli patriotyczne msze za ojczyznę. Swą działalność kontynuował po przeniesieniu do parafii w Dojlidach. Zginął w pożarze plebanii w 1989 roku, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Uczestnicy otrzymali koszulki z wizerunkiem ks. S. Suchowolca oraz pamiątkowy medal.

Białystok. VII Bieg Pamięci im. ks. Stanisława Suchowolca. K...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny