MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia do remontu

Janusz BAKUNOWICZ
Pomnik jest  "kukułczym jajem". Każda władza dopisuje na nim swoje daty
Pomnik jest "kukułczym jajem". Każda władza dopisuje na nim swoje daty
Daty umieszczone na pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego budzą spore emocje wśród części bielskich rajców. W budżecie miasta na ten rok z rezerwy budżetowej zagwarantowano 5 tys. złotych na jego modernizację.

Pomnik z trzech żelbetonowych płyt połączonych metalową kratą stoi na skwerze w centrum miasta, nie opodal budynku kultury. Został odsłonięty 1 września 1964 roku jako Pomnik ku Czci Pomordowanych i Poległych w latach 1944-47. Na nim umieszczono dwie płyty. W 1995 roku na jednej ze ścian znalazła się płyta poświęcona 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a w roku 1997 wmontowano tablicę upamiętniającą 250-lecie urodzin T. Kościuszki.

Autor się wyparł

- Pomnik nie ma autora - twierdzi Mikołaj Chrol, radny "Koalicji Bielskiej". - Nie ma konkretnej osoby i dokumentacji, która potwierdzałaby autorstwo projektu pomnika.
Innego zdania jest Henryk Kosieradzki, znany bielski historyk.
- Autorem projektu pomnika na pewno jest Jan Sadowski - przekonuje Kosieradzki. - Do lat 70-tych był on architektem powiatowym. Kiedy przestały istnieć powiaty Sadowski stracił pracę i wyjechał z Bielska.
Władze miasta dotarły do domniemanego autora, lecz ten stwierdził, iż pomnika nie projektował.

Koncepcja bez koncepcji

Według Jana Radkiewicza, radnego z Prawicy Samorządowej "Jedność" daty umieszczone na pomniku są jednoznaczne. Rok 1939 jest początkiem okupacji niemieckiej i sowieckiej, rok 1941 oznacza koniec okupacji sowieckiej, rok 1947 natomiast jest datą sfałszowanego referendum "3 x Tak" i legitymizacją nowej władzy.
- Pomnik należy zmodernizować w najprostszy sposób, by nie ponosić zbyt dużych kosztów - twierdzi Radkiewicz, inicjator przebudowy pomnika. - Należałoby na nim umieścić marmurowe tablice z nowymi datami historycznymi. Nie powinny jednak zamykać się w okresie 966-1966, a mogą być poszerzone o wydarzenia z historii współczesnej.
W Radzie Miasta nie ma przeciwników poprawek. Pozostaje jedynie kwestia, jak to wykonań dobrze.
- Należy to zrobić w sposób przemyślany - twierdzi Mikołaj Chrol. - Trzeba uważać, by z pomnika nie wyszła kolejna tablica ogłoszeń historycznych. Wizja artystyczna, ideowa i historyczna pomnika powinna być spójna.
O datach na pomniku zadecydują radni podczas sesji rady miasta.

Jakie daty powinny zaleźć się na pomniku?

Na odpowiedzi Czytelników czekamy przez cały tydzień pod numerem telefonu - 730-34-90.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny