MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 13 kwietnia obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oddzielne uroczystości prezydenta i władz województwa

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Uroczystość odsłonięcia pomnika katyńskiego, 2017
Uroczystość odsłonięcia pomnika katyńskiego, 2017 Adrian Kuźmiuk
We wtorek, 13 kwietnia w Białymstoku odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Udział w uroczystościach zapowiedzieli marszałek Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Agnieszka Markiewicz-Cybulska. Oddzielnie mają się pojawić również przedstawiciele prezydenta Białegostoku.

13 kwietnia o 9 rano pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku kwiaty złożą marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku Agnieszka Markiewicz-Cybulska oraz przedstawiciele białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym samym miejscu, ale o godzinie 12 pojawi się prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. On również złoży wieniec pod pomnikiem katyńskim.

W związku z obchodami specjalną akcję zapowiada Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

- Przygotowaliśmy folder okolicznościowy ze znaczkami pocztowymi. Znajdują się na nich wizerunki ofiar związanych z regionem - mówi Urszula Gierasimiuk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. - Kolekcjonerzy mogą się skontaktować z instytutem i wtedy otrzymają dostęp do folderu.

Z kolei Podlaski Instytut Kultury organizuje 13 kwietnia o 18. spotkanie online z udziałem Agnieszki Markiewicz-Cybulskiej – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, dr Ewy Kowalskiej z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr. Tomasza Danileckiego z Muzeum Pamięci Sybiru. Link do spotkania będzie podany na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku. Święto państwowe zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny