MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS Białystok. Prawie 2000 kontroli w tym roku

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Kontrole w firmach przeprowadzone przez ZUS w Polsce (kliknij, żeby powiększyć)
Kontrole w firmach przeprowadzone przez ZUS w Polsce (kliknij, żeby powiększyć)
W 2009 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku przeprowadził 1957 kontroli w podlaskich przedsiębiorstwach. W roku poprzednim inspektorzy odwiedzili 42 firmy więcej.

- Przedsiębiorca wobec ZUS-u ma obowiązki i musi się z nich wywiązywać – mówi Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. – Jednak kontrole powinny być przeprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Kontrola może obejmować przede wszystkim sprawdzenie prawidłowości i rzetelności obliczania, potrącania i opłacania składek. Inspektor może także próbować ustalić, czy przedsiębiorca posiada uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, czy są one wypłacane i rozliczane. Podczas kontroli ustala się także prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe oraz czy przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia społecznego wszystkich pracowników firmy.

– W tym celu inspektor dokonujący kontroli może badać wszelkie księgi, dokumenty finansowo-księgowe i osobowe oraz inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli – informuje Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Inspektor może także legitymować osoby przebywające w firmie i przesłuchiwać świadków oraz właściciela firmy.

 

 

 

 

Zobacz także: ZUS: ułatwienia dla mikro przedsiębiorstw

Pracodawca powinien być wcześniej poinformowany o terminie kontroli. W tym czasie przedsiębiorca, albo osoba upoważniona, musi być w firmie. Jeśli będzie nieobecny, to wówczas nie dojdzie do kontroli, przez co może zostać ukarany grzywną w wysokości do pięciu tysięcy złotych.

– Obowiązkiem przedsiębiorcy, oprócz obecności w czasie kontroli, jest między innymi sporządzenie i wydanie kopii dokumentów związanych z jej zakresem – mówi Anna Krysiewicz.

Zła interpretacja zmian dokonywanych w obowiązujących przepisach i opóźnienie w ich wprowadzaniu to najczęstsze błędy popełniane przez podlaskich przedsiębiorców.

– Bardzo często stwierdzamy też, że przedsiębiorcy zatrudniający na umowę zlecenie emerytów lub rencistów nie zgłaszają ich do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – mówi Anna Krysiewicz. – Zdarzają się także przypadki błędnego ustalenia wysokości składki na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Opinia
Krzysztof Żukowski,
kanclerz Loży Białostockiej, wiceprezes Business Centre Club:
Kontrole są potrzebne przede wszystkim po to, aby wyjaśniać niejasności wynikające na przykład z interpretacji przepisów. Powinny być jednak uzasadnione, a nie wynikać z faktu, że w danej firmie ZUS dotąd kontroli nie przeprowadził. I co najważniejsze – należy je w taki sposób prowadzić, aby nie dezorganizować pracy w przedsiębiorstwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny