Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurawina doskonała na zimę

Fot. Archiwum
Długotrwałe spożywanie żurawiny amerykańskiej pozwala zmniejszyć liczbę bakterii w drogach moczowych.
Długotrwałe spożywanie żurawiny amerykańskiej pozwala zmniejszyć liczbę bakterii w drogach moczowych. Fot. Archiwum
Żurawina amerykańska powinna znaleźć się w menu każdego, kto kiedykolwiek miał problemy z układem moczowym

Żurawina amerykańska (cranberry) zawiera związki chemiczne (proantocyjanidy), które uniemożliwiają bakteriom Escherichia coli przyleganie do ścianek układu moczowego. Zapobiegają w ten sposób rozwojowi infekcji. Jednocześnie bakterie nie są w stanie uodpornić się na substancje zawarte w żurawinie.

Długotrwałe spożywanie żurawiny amerykańskiej pozwala zmniejszyć liczbę bakterii w drogach moczowych. Jest też świetnym uzupełnieniem terapii antybiotykowej stosowanej w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Może być stosowana u osób, które mają problem z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Na korzyść żurawiny amerykańskiej przemawia również to, że nie są znane żadne skutki uboczne i przeciwwskazania związane z jej jedzeniem.

Preparaty oparte na niej mogą też skutecznie uzupełniać leczenie kamicy nerkowej. Żurawina amerykańska pozwala obniżyć pH moczu, tworząc niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii i jednocześnie podnosi poziom wydzielania kwasu szczawiowego i moczowego.

Skąd się bierze zapalenie?

Zakażenie układu moczowego to zapalenie błony śluzowej dróg moczowych wywołane obecnością drobnoustrojów. Jednym z najczęściej wywołujących taką infekcję drobnoustrojów jest bakteria Escherichia coli, która wnika do pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową. Ze względu na różnice anatomiczne (długość cewki moczowej) choroba występuje najczęściej u kobiet. Jej rozwojowi sprzyja aura jesienno-zimowa, która łączy się z wychłodzeniem organizmu i obniżeniem odporności.

Dla dorosłych i dla dzieci

Żurawiny zawierają flawonoidy, antocyjany, kwas benzoesowy, cytrynowy i jabłkowy, a także witaminę C, A, B1, B2, żelazo, magnez, fosfor, potas, jod. Najważniejszy składnik żurawin - proantocyjaniny oddziałują nie tylko na bakterie Escherichia coli. Podobne działanie odkryto w przypadku spotkania proantocyjanin z wirusem opryszczki.

Żurawiny można polecić także dorosłym cierpiącym na nadciśnienie, żylaki, stany zapalne nerek czy układu moczowego.

Dzieci mogą spożywać żurawiny ze względu na wysoką zawartość witaminy C, flawonoidów, kwasu cytrynowego, które przydadzą się organizmowi zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych infekcji. Sok z żurawin, kisiel lub herbatkę można po-dawać dziewczynkom ze skłonnością do nawracających infekcji dróg moczowych.

W medycynie ludowej używa się żurawin do leczenia stanów zapalnych dziąseł, szkorbutu, a także do… spędzania gorączki.

Do koktajli, sosów i ciast

Żurawina amerykańska jest dostępna praktycznie w każdej postaci. Jako świeży owoc może być używana do sosów i dipów. Suszona stanowi świetny dodatek do wielu potraw, np.: sałatek czy wyrobów piekarniczych. Z kolei nektar z żurawin jest orzeźwiającym napojem, często wykorzystywanym do przygotowania koktajli. Do zapobiegania infekcjom dróg moczowych i ich leczenia żurawina amerykańska wykorzystywana jest głównie w formie startej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny