MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złote Klucze 2009. Czwarta kategoria - Nadzieja Roku

Redakcja
Nadzieja Roku - to czwarta kategoria, w której chcemy nagrodzić Złotymi Kluczami najwybitniejsze postacie z naszego regionu. Ich talent - czy to organizacyjny, muzyczny, czy sportowy - daje nadzieję na kolejne ogromne sukcesy.
Karolina Cicha

Karolina Cicha

A oto nominowani, których już przedstawiliśmy. W kategorii Sukces Roku: Zenon Zabagło - projektant placu miejskiego w Białymstoku, zespół bluesowy Kasa Chorych, Marek Waszkiel - dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. W kategorii Twarz Roku: piłkarz Jagiellonii Tomasz Frankowski, aktor Andrzej Beya-Zaborski oraz tancerze Wojciech Blaszko i Cezary Krukowski. W kategorii Człowiek Roku: Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, rodowity białostoczanin, honorowy obywatel Białegostoku, Anna Poterała i Agnieszka Zakrzewska, które zorganizowały akcję zbiórki dawców szpiku dla chorej koleżanki, Bogumiła Sobieszuk - nauczycielka, jej szkoła po raz kolejny zebrała najwięcej pieniędzy w województwie w konkursie Góra Grosza. W sumie dziennikarze "Porannego" po długiej dyskusji zgłosili dwanaście nominacji. Laureatów, po jednym w każdej kategorii, ogłosimy 16 stycznia 2010 roku na uroczystej gali.

Karolina Cicha

Komponuje, pisze teksty, gra na fortepianie i akordeonie. Jej repertuar, którego kierunek wyznacza piosenka poetycka, mieni się przeróżnymi motywami: od folkowych, wśród których dominują muzyka cygańska i żydowska, przez soul, po jazz. Krytycy rozpływają się w pochwałach, że tak wszechstronnej i umykającej klasyfikacjom wokalistki dawno nie było na polskiej scenie.

A w tym roku Karolina spróbowała jeszcze czegoś nowego. Założyła zespół i zaczęła przygodę z muzyką rockową. Jej dwie kompozycje pojawiły się na płycie Gajcy (wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego). Skomponowała też koncert "Do ludożerców" do tekstów Tadeusza Różewicza. Płyta ukaże się w 2010 roku.

Na polską scenę Karolina Cicha weszła w 2006 roku brawurowym wykonaniem pieśni "Rebeka" w swojej aranżacji na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, za którą zdobyła drugie miejsce. A klasę potwierdziła niebawem główną nagrodą na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie autorską piosenką "O miłości wroga". Od tego czasu notuje sukces za sukcesem. W styczniu 2007 roku zdobyła I nagrodę na międzynarodowym Chanson Festival w Kolonii. 2008 rok przyniósł jej kolejne duże nagrody: w sierpniu pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, a w listopadzie znalazła się w Złotej Piątce na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.

Karolina pokazała również swoje możliwości aktorskie. Jest odtwórczynią tytułowych ról Ifigenii i Elektry w teatrze Gardzienice pod Lublinem. Dwa lata temu wcieliła się znakomicie w rolę Pani Sibley w widowisku Teatru Telewizji "Umarli ze Spoon River".

Ciągle w rozjazdach. - Ale zawsze się przyznaję, że jestem białostoczanką - zapewnia Karolina.

Kamila Stepaniuk

Kamila Stepaniuk

Kamila Stepaniuk

Lekkoatletka Podlasia Białystok. Jest sześciokrotną mistrzynią Polski w skoku wzwyż. Ma 23 lata. Pochodzi z Bielska Podlaskiego i to właśnie tam ujawnił się jej wielki talent. Od 14. roku życia trenuje już w Białymstoku.

Postępy naszej sportsmenki są widoczne z roku na rok. Co prawda nie udało się Kamili zakwalifikować do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ale jeśli będzie dalej w takim tempie poprawiać swoje wyniki, to z pewnością nie zabraknie jej w gronie reprezentantów Polski w 2012 roku w Londynie.

Utalentowana skoczkini wzwyż już teraz nie ma sobie równych w kraju. Przed kilkoma miesiącami w Bydgoszczy ustanowiła rekord życiowy, który obecnie wynosi 193 cm na otwartym stadionie. W hali jak dotychczas udało jej się osiągnąć rezultat o centymetr gorszy.

Mimo młodego wieku zawodniczka Podlasia już może pochwalić się sporymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Dwa lata temu została sklasyfikowana na piątym miejscu podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Debreczynie. Niewiele gorzej wypadła rok później w Moskwie, gdzie była szósta w halowym Pucharze Europy seniorów. Potwierdzeniem jej dobrej i stale rosnącej formy było zakwalifikowanie się do finału skoku wzwyż na halowych mistrzostwach Europy w Turynie, gdzie ostatecznie była ósma.

Zmagania na otwartym stadionie w 2009 roku były równie udane. 192 cm nie wystarczyły jeszcze Kamili do zapewnienia sobie miejsca w gronie ośmiu najlepszych zawodniczek na świecie, ale pozwoliły zająć w Berlinie dziewiątą pozycję.

Poza uprawianiem sportu Kamila znalazła czas także na naukę. Studiuje gospodarkę przestrzenną w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku i wkrótce będzie przygotowywać się do obrony pracy magisterskiej.

Michał Strokowski

Michał Strokowski

Michał Strokowski

Porwał się na niezwykły pomysł. Skupił wokół siebie pasjonatów i ożywił stary magazyn wojskowy przy ul. Węglowej, tworząc tam wyspę kulturalną w Białymstoku. Dziś Węglowa kojarzy się z mnóstwem imprez i spotkań artystów.

Stary, zaniedbany budynek Fundacja M.I.A.S.T.O. otrzymała w sierpniu. Mało kto mógł wtedy przypuszczać, że wkrótce zmieni się nie do poznania i będzie tętnić życiem, ściągając tłumy białostoczan. Uporządkowano teren dookoła. Z brudnych hal zniknął kurz, pojawiły się meble i rysunki na ścianach. Trzy dni po otwarciu odbył się już pierwszy koncert.

Efekt dwumiesięcznej działalności jest imponujący. 37 imprez, występy 11 zespołów zagranicznych, kilkunastu krajowych oraz jeszcze więcej lokalnych. Wystawiały tu swoje sztuki m.in. Kompania Doomsday oraz Teatr K3. Do tego cotygodniowe warsztaty i spotkania. Można było poznać tu tajniki fotografowania, malowania, aktorstwa, sztuki walki. Wszystko to uwiecznione zostało na kilku tysiącach zdjęć.

Węglowej zazdrościła nam cała Polska. Pokazała, że kultura alternatywna może być masowa i ciekawa, że każdy może ją współtworzyć. Wprawdzie na zimę zaprzestała swojej działalności, ale już w marcu ruszy na nowo.

Michał Strokowski pochodzi z Białegostoku. To ceniony w Polsce animator kultury. To właśnie on jest współtwórcą znanej Grupy Artystycznej Prokadencja i Forum Fabricum, legendarnego klubu, który do maja 2003 roku działał w Łodzi.

Białostoczanom dał się poznać jako założyciel Ratuszowej. Pracował też w Galerii Arsenał.

W tym roku powrócił do Białegostoku i od razu ożywił środowisko kulturalne naszego miasta.

Tu obejrzysz dwie ostatnie gale Złotych Kluczy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny