ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są objawy jaskry i jak wygląda...

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są objawy jaskry i jak wygląda leczenie?

  PG

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są objawy jaskry i jak wygląda leczenie?
  Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są objawy jaskry i jak wygląda leczenie?
  Szacunki wskazują, że na jaskrę choruje obecnie około 70 milionów ludzi na całym świecie. Co to za choroba i w jaki sposób się rozwija?

  Doktor Aneta Hill-Bator: Jaskrą określa się grupę chorób, których istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Konsekwencją tego zaburzenia są powiększające się, nieodwracalne ubytki w polu widzenia, prowadzące aż do całkowitej utraty wzroku.
  Uszkodzenie nerwu wzrokowego może rozwijać się bardzo długo - często miesiącami lub nawet latami, a osoba dotknięta chorobą może nawet jej nie zauważyć. W większości przypadków jaskra w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Dotyka jednocześnie obu oczu. Co prawda patologie nie rozwijają się jednocześnie, jednak nawet w przypadku zaawansowanych zmian w jednym oku, wciąż możemy nie zauważyć żadnych nieprawidłowości. Zdrowe oko kompensuje bowiem ubytki w oku chorym i mamy wrażenie, że z naszym wzrokiem jest wszystko w porządku. To błąd.


  Jak wyglądają objawy i jak ważna jest odpowiednia diagnostyka?

  Doktor Aneta Hill-Bator: Zdarza się, że pierwszym objawem choroby są: silny ból oka, ból głowy, nudności oraz objaw kół tęczowych - wówczas mamy do czynienia z jaskrą pierwotnie zamkniętego kąta, która przebiega z bardzo wysokim ciśnieniem w gałce ocznej i wymaga pilnej interwencji zabiegowej. Należy zaznaczyć też, że istnieją pewne czynniki ryzyka rozwoju jaskry, to m.in: wiek powyżej 40. roku życia, rodzinne występowanie jaskry, niedociśnienie tętnicze, choroby gałki ocznej, nadwzroczność. Trzeba pamiętać, że właściwa diagnostyka to sprawa kluczowa nie tylko przy samym rozpoznaniu, ale też podczas doboru właściwej metody leczenia. Wyróżnia się wiele rodzajów jaskry, przy czym każdy z nich charakteryzuje się innym przebiegiem i wymaga zastosowania innej terapii.

  W jaki sposób przebiega leczenie jaskry i czy choroba jest uleczalna?

  Doktor Aneta Hill-Bator: Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu przede wszystkim dlatego, że nieleczona prowadzi do ślepoty. Zwykle zostaje wykryta późno, a zmian, które już nastąpiły, nie da się w żaden sposób cofnąć - nie można bowiem odtworzyć włókien nerwowych, które już zostały uszkodzone i tym samym odzyskać wzroku. Jaskra jest ponadto nieuleczalna - chory już do końca życia musi być pod opieką okulisty. Konieczne jest przewlekłe stosowanie kropli, czasem zabiegi laserowe lub chirurgiczne. Tylko zastosowanie odpowiednich metod wskazanych przez specjalistę pozwala zahamować dalsze uszkodzenia nerwu wzrokowego i zachować użyteczną ostrość wzroku przez chorego. Jedyną szansą na zatrzymanie postępu jaskry jest zatem jej wczesne wykrycie, a na to pozwala tylko odpowiednia profilaktyka, czyli badania kontrolne u okulisty.

  A jak wygląda diagnostyka?

  Doktor Aneta Hill-Bator: Jeśli chcemy skutecznie walczyć z jaskrą, czyli prawidłowo ją leczyć, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki oraz właściwe rozpoznanie choroby. Wcześniej jednak musimy zgłosić się do lekarza - należy pamiętać, że badania kontrolne u okulisty to sprawa kluczowa i absolutnie nie można ich bagatelizować. Przyjmuje się, że częstotliwość wizyt w gabinecie okulistycznym w przypadku osób, które nie mają problemów ze wzrokiem, powinna być zależna od wieku, a granicą jest tu 40. rok życia. Osoby młodsze powinny zgłaszać się do lekarza co najmniej raz na dwa-trzy lata, a starsze - raz w roku. Tylko specjalista, za pomocą odpowiedniego sprzętu i badań diagnostycznych, może rozpoznać jaskrę i zalecić właściwą terapię, która zahamuje lub spowolni postęp choroby. Pełna i nowoczesna diagnostyka, na którą mogą liczyć pacjenci naszego centrum, pozwala na postawienie odpowiedniego rozpoznania. W placówce przeprowadzane są, zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie, między innymi badania nerwu wzrokowego, które pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 17 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »