ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są główne przyczyny chorób układu...

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są główne przyczyny chorób układu krążenia?

  PG

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są główne przyczyny chorób układu krążenia?
  Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
  ZAPYTAJ LEKARZA | Jakie są główne przyczyny chorób układu krążenia?
  Jakie są główne przyczyny chorób układu krążenia?

  Profesor Marianna Janion: U podłoża większości chorób układu krążenia leżą: zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych spowodowana niewłaściwym trybem życia i towarzyszącymi stanami zapalnymi w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, liczne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, wiek chorych, a dziś mówi się także, że „wiek serca”. Uwzględniając kilka czynników ryzyka, takich jak wartość ciśnienia tętniczego, poziom cholesterolu, palenie papierosów, możemy z tabel SCORE ocenić „wiek serca” i okaże się, że na przykład 40-letni pacjent, który ma wiele czynników ryzyka, chociaż nie ma jeszcze zauważalnych objawów choroby, ma „wiek serca” 55-60-latka, czyli serce tego 40-latka jest starsze o 15-20 lat w porównaniu z jego wiekiem kalendarzowym.
  Proces miażdżycowy występuje najczęściej w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych oraz tętnicach kończyn dolnych. Jest to choroba całego życia, która zaczyna się wcześnie, odznacza się nieprzewidywalną dynamiką, a ujawnia się późno, kiedy u chorego pojawiają się zazwyczaj pierwsze widoczne objawy chorób układu krążenia. Do czynników, które przyspieszają rozwój miażdżycy, należy przede wszystkim obecność nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemia, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu w surowicy krwi, niezdrowa dieta, palenie tytoniu, obecność cukrzycy, mała aktywność fizyczna, ciągły stres. Z tej „wyliczanki” widać, że bardzo wiele z tych czynników możemy wyeliminować lub skutecznie leczyć.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 13 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »