UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Poradnia autystyczna już działa. Ale z dziećmi popracuje od...

  Poradnia autystyczna już działa. Ale z dziećmi popracuje od stycznia (zdjęcia)

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Czekamy na zgłoszenia przedszkoli. Jesteśmy w stanie podjąć współpracę z 25 - mówi Karol Halicki, wicedyrektor nowej poradni.
  1/4
  przejdź do galerii

  Czekamy na zgłoszenia przedszkoli. Jesteśmy w stanie podjąć współpracę z 25 - mówi Karol Halicki, wicedyrektor nowej poradni. ©Anatol Chomicz

  Specjalna poradnia psychologiczno-Pedagogiczna ukierunkowana na pracę z dziećmi z autyzmem, właśnie zaczęła działać w Białymstoku.
  Na razie czekamy na zgłoszenia przedszkoli, z którymi będziemy współpracować - mówi Karol Halicki, wicedyrektor Publicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

  Bo to właśnie przedszkola kierować będą dzieci na badania - jeśli opiekunki czy rodzice zauważą jakieś nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Jeśli podejrzenie autyzmu się potwierdzi - dziecko może trafić na terapię czy do specjalistycznego przedszkola.
  Jednak żeby tak się stało potrzebne jest orzeczenie. W Białymstoku można je uzyskać prywatnie lub w jednej z trzech publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Teraz ośrodki terapeutyczne będą honorowały również te wydawane przez nową białostocką poradnię.

  - Powstaliśmy po to, żeby rozładować kolejki w diagnozie zaburzeń rozwojowych i wydawania orzeczeń - mówi Karol Halicki. I deklaruje, że od momentu złożenia dokumentów w poradni rodzic na orzeczenie będzie czekał maksymalnie 14 dni - choć prawo zezwala na miesiąc.

  Poradnia mieści się przy ul. Blokowej 4, lok. 4 - w pomieszczeniach Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1. - To dopiero trzeci dzień - uśmiecha się Karol Halicki. I tłumaczy, że trwają właśnie rozmowy z dyrekcjami przedszkoli - bo każde z nich musi być pod opieką takiej poradni. Ta z ul. Blokowej będzie mogła otoczyć nią dzieci z 25 placówek - nie tylko białostockich, ale z całego województwa. Nad postawieniem diagnozy będą pracowali logopedzi, pedagodzy, psycholodzy, neurolog i psychiatra.

  Dzieci będą przyjmowane od stycznia - wtedy zacznie działać subwencja przyznana przez ministra oświaty.

  - Jednak przyjmiemy tylko te dzieci, które skieruje do nas dyrektorzy przedszkoli - podkreśla Karol Halicki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama