Mierz tętno i kontroluj swoje serce. To często kwestia życia...

  Mierz tętno i kontroluj swoje serce. To często kwestia życia i śmierci

  Anna Folkman

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mierz tętno i kontroluj swoje serce. To często kwestia życia i śmierci

  ©pixabay.com

  Czym jest tętno? Jakie powinno mieć wartości i jak je mierzyć? Co jeśli w czasie relaksu to tętno mamy podwyższone, co jeśli jest zbyt niskie i wreszcie jak dbać o serce, by nie mieć kłopotów ze zdrowiem. Podpowiada doktor Krzysztof Przybycień, specjalista kardiolog.
  Mierz tętno i kontroluj swoje serce. To często kwestia życia i śmierci

  ©pixabay.com

  Tętno, zwane także pulsem, to efekt ruchu naczyń krwionośnych spowodowany skurczami serca. Można je mierzyć w różnych miejscach - na tętnicy szyjnej, promieniowej (na nadgarstku), na tętnicy ramiennej, na tętnicy udowej (w pachwinie), podkolanowej czy nawet na stopie, kiedy oceniamy drożność tętnic kończyn dolnych.

  Zmierz swoje tętno

  Najprostszą i najpowszechniejszą metodą jest mierzenie pulsu/tętna na tętnicy promieniowej po wewnętrznej stronie nadgarstka.
  Liczymy wyczuwalne uderzenia przez 1 minutę. Istnieją także modyfikacje - na przykład mierzymy tętno przez 15 sekund, a następnie wynik mnożymy razy cztery, ale przy założeniu, że tętno jest równe. Możemy też użyć pulsomierza. Normy tętna spoczynkowego (mierzonego w czasie relaksu, bez wysiłku fizycznego) są w granicach od 60 do 100 na minutę, jednak lepiej jest, gdy te wartości są bliższe 60. Poza tym częstość tętna spada z wiekiem.

  Za wysokie tętno spoczynkowe

  - Nawet jeśli tętno spada poniżej 60, ale jest powyżej 50, najczęściej nie wpływa to zazwyczaj na samopoczucie i jest dość dobrze tolerowane - mówi doktor Krzysztof Przybycień. - Sportowcy czy osoby wytrenowane często mają to tętno nawet poniżej 50 i czują się z tym dobrze. Jeżeli przyjmiemy najprostszy wzór na tętno maksymalne w czasie wysiłku (220 minus wiek) to dla osoby 50-letniej tętno maksymalne wynosi 170 na minutę - dodaje lekarz.

  W dużym uproszczeniu można przyjąć, że 50-letnia osoba uprawiająca systematycznie sport, z tętnem spoczynkowym około 60 na minutę, osiąga tętno maksymalne później niż osoba niewytrenowana z tętnem spoczynkowym na przykład 90 na minutę, a co za tym idzie, jest w stanie wykonać większy wysiłek fizyczny. Zazwyczaj tętno pokrywa się z częstością rytmu serca.

  - Kiedy osoba w czasie spoczynku ma tętno około 120 na minutę, wiadomo, że jej serce męczy się bardziej i można powiedzieć, że w ogóle nie odpoczywa - mówi doktor Przybycień. - Bywają przypadki, że przy bardzo szybkiej czynności serca i tętnie, które utrzymują się przez dłuższy czas, dochodzi do sytuacji, kiedy serce jest tak „zmęczone”, że nie ma siły na w pełni wydajny skurcz. Kiedy wydajność serca spada, dochodzi do niewydolności krążenia, a organizm otrzymuje znacznie mniej natlenowanej krwi - wyjaśnia specjalista.

  Osoba taka jest osłabiona, źle się czuje, miewa duszności, trudno jej normalnie funkcjonować. Pacjenci z szybką czynnością serca, z za wysokim tętnem spoczynkowym, różnie odczuwają ten stan. Bywa, że nie mają żadnych objawów, inni odczuwają kołatanie serca, źle się czują, jeszcze inni tracą nawet przytomność.

  Do lekarza zgłaszają się przede wszystkim te osoby, które odczuwają objawy. Ale przy zbyt szybkim tętnie spoczynkowym o konsultację powinni pokusić się wszyscy. Niektóre przyczyny przyspieszonej czynności serca i tętna nie są groźne dla życia, ale są też takie, które mogą doprowadzić nawet do zatrzymania krążenia i zgonu.

  Kiedy leczyć arytmię?

  Nie wszystkie łagodne arytmie serca wymagają leczenia kardiologicznego. Na przykład niedokrwistość u młodej kobiety, która ma długie i obfite miesiączki, może doprowadzić do przyspieszenia czynności serca i tętna w odpowiedzi na zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Serce zatem musi nadrobić ten ubytek w nośniku tlenu częstością skurczów. Kiedy wyrówna się niedokrwistość, wtedy zaburzona akcja serca mija. Do przyspieszenia czynności serca i tętna może też dojść u osób z nadczynnością tarczycy. Na początku osoby te trafiają z powodu objawów do kardiologa, ale po diagnostyce są kierowani na leczenie i kolejne kontrole do endokrynologa. - W przypadkach kiedy u podstaw arytmii leżą przyczyny kardiologiczne, to by pomóc takiemu pacjentowi, trzeba po pierwsze zdiagnozować przyczynę złej pracy serca - zauważa kardiolog.

  Dbaj o serce

  Serce to mięsień, który lubi umiarkowany wysiłek. Marsze czy rekreacyjne biegi są korzystne dla każdego. Zaleca się je zarówno zdrowym osobom, jak i tym, które przeszły już różne incydenty sercowe. Należy także pamiętać o odpowiedniej diecie, która ma zapewnić nie tylko prawidłową masę ciała, ale także odpowiednio niski poziom cholesterolu czy glukozy. Kolejnym elementem, który wpisuje się w zdrowy tryb życia jest unikanie palenia tytoniu. Niestety pomimo obserwowanych pozytywnych zmian w trybie życia, jak i postępów medycyny, schorzenia układu krążenia są nadal na pierwszym miejscu, jeżeli o przyczyny zgonów w Polsce. Pamiętajmy, że o serce trzeba dbać.

  Niebezpieczna dla zdrowia może być także zbyt wolna czynność serca i tętna. Pacjenci, u których występują takie objawy, jak zawroty głowy, osłabienia czy omdlenia, także wymagają dokładnej diagnostyki kardiologicznej. Jeżeli przyczyną objawów są schorzenia układu krążenia, może być niezbędne na przykład wszczepienie stymulatora serca.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Tutaj zwierzęta zjadały się nawzajem

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 14 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »