Lekarze zbyt często przepisują pacjentom antybiotyki

  Lekarze zbyt często przepisują pacjentom antybiotyki

  Kat Lay

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pacjenci, ale głównie lekarze, muszą zadbać o odpowiednie dozowanie antybiotyków

  Pacjenci, ale głównie lekarze, muszą zadbać o odpowiednie dozowanie antybiotyków ©pixabay.com

  Nie przesadzajmy z antybiotykami. Nadmierne ich stosowanie sprawia, że uodporniają się na nie bakterie i taki lek staje się bezużyteczny
  Pacjenci, ale głównie lekarze, muszą zadbać o odpowiednie dozowanie antybiotyków

  Pacjenci, ale głównie lekarze, muszą zadbać o odpowiednie dozowanie antybiotyków ©pixabay.com

  Zajmująca się zdrowiem publicznym i działająca przy brytyjskim ministerstwie zdrowia organizacja Public Health England (PFE) alarmuje, że jedna na pięć recept na antybiotyki wydawanych przez lekarzy pierwszego kontaktu jest niepotrzebna i nie znajduje uzasadnienia w stanie zdrowia pacjenta. Jest jednak niemal pewne, że problem ten dotyczy lekarzy praktycznie we wszystkich krajach.

  W ciągu najbliższych dwóch lat liczba recept na te środki powinna zostać zmniejszona o 10 procent, bo rząd chce zmniejszyć do 2020 roku o połowę liczbę przypadków niewłaściwego przepisywania leków.

  Jednak zdaniem stowarzyszenia zawodowego Royal College of General Practitioners (RCGP) winą za obecny stan nie należy obciążać lekarzy rodzinnych, bo działają oni pod dużą presją ze strony swoich pacjentów.

  Nadmierne stosowanie antybiotyków umożliwia bakteriom rozwijanie procesu uodporniania, co zdaniem ekspertów może sprawić, że duża część tych środków współczesnej medycyny stanie się bezużyteczna. Z analiz wynika, że dziesiątki tysięcy pacjentów cierpiało na odporne na leki superbakterie, bo podczas operacji, które przechodzili, zawodziły mające ich chronić antybiotyki. Co roku na świecie z powodu infekcji wywołanych przez odporne na antybiotyki bakterie umiera ponad 700 tys. osób.

  Wyniki badań przeprowadzone przez PHE wykazały, że w przypadku większości schorzeń, w tym na przykład kaszlu i bólu gardła, lekarze pierwszego kontaktu wydawali znacznie więcej recept na antybiotyki, niż zadaniem ekspertów potrzeba.

  - Infekcje lekooporne stanowią jedno z największych zagrożeń współczesnej medycyny, a niewłaściwe przepisywanie antybiotyków tylko pogłębia ten problem - oświadczył brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt.

  Od 2012 roku liczba recept na antybiotyki recept spadła o 5 procent. Jednak zadaniem Hunta trzeba sięgać dalej i działać jeszcze szybciej. - W przeciwnym razie superbakterie co roku zabiją więcej osób niż rak, a rutynowe operacje staną się zbyt niebezpieczne.

  Dla celów powyższego badania przeanalizowano dane zarejestrowane w latach 2013-2015 w bazie danych obejmującej około 7 proc. populacji [Wielkiej Brytanii]. Średnio 30 procentom zarejestrowanych pacjentów przynajmniej raz w roku przepisywano antybiotyki.

  - Używanie antybiotyków w sytuacji, gdy nie są one potrzebne, zagraża ich skuteczności w dłuższej perspektywie. Wszyscy mamy rolę do odegrania w tym, by one mogły pomagać nam w dalszym ciągu… Niniejsza publikacja podkreśla rolę, jaką mogą odegrać lekarze pierwszego kontaktu. Zwracam się do wszystkich przychodni, by przeanalizowały, w jaki sposób mogą zmniejszyć liczbę niepotrzebnie wypisywanych na antybiotyki recept. Musimy mieć gwarancje, że środki te, które ratują nam życie dzisiaj, będą ratowały je też jutro - oświadczył dyrektor ds. medycznych PHE Paul Cosford.

  - Jeśli lekarze pierwszego kontaktu przepisują antybiotyki, to czynią tak dlatego, że według ich medycznej wiedzy - biorąc pod uwagę wyjątkowy stan pacjenta - służą one najbardziej stosownej metodzie leczenia. Nadal jednak często poddajemy się znacznej presji ze strony niektórych pacjentów, którzy muszą zrozumieć, że antybiotyki nie są uniwersalnym lekiem na wszystkie choroby - powiedziała przewodnicząca RCGP Helen Stokes-Lampard. Dodała też, że kwestia odpowiedzialności za walkę z „opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe” nie spoczywa wyłącznie na barkach lekarza pierwszego kontaktu. Swoją rolę ma tu do odegrania całe społeczeństwo. Większość recept na antybiotyki od lekarzy pierwszego kontaktu wypisywano pacjentom skarżącym się na infekcje dróg oddechowych i moczowych. Jednak w przypadku prawie jednej trzeciej wszystkich zaleceń nie udokumentowano przyczyny klinicznej.

  Wszystkim lekarzom pierwszego kontaktu, których dane objęto badaniem, zdarzało się wypisywać recepty na antybiotyki w sytuacji, gdy nie występowały odpowiednie ku temu wskazania. - Wszyscy zatem winni próbować zmniejszać liczbę tego typu recept - oświadczyła naczelna lekarz Wielkiej Brytanii Sally Davies. Pytanie tylko, czy apel będzie skuteczny.

  Antybiotyk na wszelki wypadek

  Ogromnym błędem jest stosowanie dziś na świecie zbyt dużej ilości antybiotyków. Każdy taki lek powinien być dopasowany indywidualnie do danej choroby. Tymczasem, jak to wynika z praktyki wielu krajów, w tym w Polsce, bierze się go na wszelki wypadek. Zapominamy o tym, że antybiotyk działa wyłącznie na bakterie (niektóre z nich również na grzyby), żaden jednak nie zwalcza wirusów. Dlatego antybiotyk powinno się stosować ostrożnie, nie zapominając o jego skutkach ubocznych.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 14 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »