Jak uniknąć problemów z nerkami? Mniej piwa i kawy, więcej...

  Jak uniknąć problemów z nerkami? Mniej piwa i kawy, więcej cytryny. Raz na rok mocz do kontroli

  Imo

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn

  Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn ©Dawid Łukasik

  8 marca to nie tylko święto kobiet. Data ta oznacza także Światowy Dzień Nerek. Podpowiadamy, jak dbać o nerki i nie dopuścić do chorób
  Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn

  Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn ©Dawid Łukasik

  Rozwijają się po cichu, nie dając szczególnych objawów. Choroby nerek zwykle dopadają nas niespodziewanie. By tego uniknąć, warto systematycznie wykonywać proste badanie, a także przywiązywać większą wagę do stylu życia.

  Choroby nerek w dużej mierze przebiegają z początku bezobjawowo, nie dając symptomu, na który każdy z nas reaguje - bólu. Wyjątek stanowią kamica oraz zakażenie dróg moczowych - te wiążą się z dolegliwościami w dole brzucha.
  Towarzyszy im gorączka oraz zmiany biochemiczne w moczu, na przykład duża liczba leukocytów, erytrocytów czy bakterii w osadzie. Choroby nerek często wiążą się z innymi chorobami. Przewlekła choroba nerek zwykle towarzyszy przewlekłemu kłębuszkowemu zapaleniu nerek oraz nadciśnieniu tętniczemu.

  Przewlekłą chorobę nerek wymienia się jako jedną z najczęściej występujących w tej grupie chorób. Co szczególnie niepokoi - nie objawia się ona bólem. Aż 4 miliony Polaków nie wie nawet, że ją ma. Wiele osób bierze leki na nadciśnienie, które predysponuje do problemów z nerkami, wiele nie ma jednak pojęcia, że coś z nerkami jest nie tak.

  Badanie moczu - raz na rok u lekarza rodzinnego

  Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne -ogólne badanie moczu. Każdy z nas powinien co 12 miesięcy faktycznie je wykonać. Można to zrobić prywatnie w cenie kilku-kilkunastu złotych lub poprosić o badanie u lekarza rodzinnego. Warto także zrobić USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek. Badanie takie pozwoli ocenić ich stan. Taka diagnostyka pozwoli wykryć problemy nie tylko z nerkami, lecz także wskazać inne choroby, na przykład przerośniętą prostatę czy chorobę nowotworową szyjki macicy.

  Mocz warto też kontrolować samemu na co dzień - sprawdzać jego konsystencję, przejrzystość, zapach, a także zwracać uwagę na częstotliwość jego oddawania - czy całodobowy rytm opróżniania nie jest czasem zaburzo-ny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.

  Co może zaniepokoić? Otóż czerwona lampka powinna zapalić się nam, gdy w moczu znajdują się bakterie, krwinki czerwone, białko, obniżona kreatynina, nadmierna ilość krwinek białych, kwasu moczowego, mocznika.

  Predyspozycje do przewlekłej choroby nerek mają na pewno osoby starsze, ponieważ nerki są narządem, który się zwyczajnie starzeje. Osłabia się filtracja kłębuszkowa, która wpływa na czynnościowe działanie nerek. To z racji wieku może być więc upośledzone. Większe ryzyko chorób nerek to także wspomniane już nadciśnienie tętnicze, ale także cukrzyca, miażdżyca, wieńcówka, zawał.

  Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia, na przykład glikolem lub lekami nasennymi. Nefroto-ksyczne działanie mają też antybiotyki, środki przeciwbólowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zachorowaniom o podłożu infekcyjnym sprzyja nieprawidłowa higiena okolicy krocza, skąd drobnoustroje przenoszą się najpierw do układu moczowego i dalej do nerek.

  Zwróć uwagę na to, co jesz. Mniej kawy i piwa

  W większości choroby nerek leczy się farmakologicznie, są i takie choroby - jak kamica nerkowa, gdzie leczenie przebiegać może w różnoraki sposób. Kamienie można kruszyć (litotrypsja), a w przypadku gdy postępowanie mało inwazyjne nie daje rezultatów - usuwać chirurgicznie. Kamica nerkowa to dość często spotykane schorzenie układu moczowego, przy czym mężczyźni chorują na nią trzy razy częściej niż kobiety.

  Aby nasze nerki i układ moczowy pracowały jak należy, zwróćmy uwagę na styl życia, jaki prowadzimy. Ogromne znaczenie ma dieta. Niezależnie od typu problemów układu moczowego - choroby nerek, pęcherza, infekcje - warto ograniczać produkty, których spożycie może źle wpływać na nasze nerki. - Wśród nich wymienia się piwo, napoje gazowane, zwłaszcza zawierające aspartam, mleka smakowe, syropy, napoje owocowe, soki owocowe na bazie koncentratów, kawę, napary z czarnej herbaty, alkohol, wysoko przetworzone produkty zbożowe zawierające dodatki, gotowe sosy, na przykład do sałatek oraz zupy, sosy, wywary przygotowywane w kostkach rosołowych i w proszku, wyroby mięsne wędzone czy ryby wędzone, sery dojrzewające żółte i pleśniowe, ostre przyprawy, cukry „dodane” spożywane ze słodyczy - wymienia Kamila Sobaś, ekspert od spraw żywienia. Trzeba unikać też soli.

  Siedzący tryb życia jest również bardzo szkodliwy dla nerek i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Aby uniknąć problemów z nerkami, ćwicz co najmniej 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu.

  Pamiętajmy też, by chronić nerki przed zimnem. W chłodne dni nie powinniśmy nosić kusych bluzek i kurteczek.

  Piwo dobre na nerki? To mit

  Piwo ma działanie moczopędne i z tego powodu powszechnie uznano je za środek leczniczy w chorobach nerek, szczególnie w kamicy nerkowej. Piwo nie ma właściwości leczących - nie rozpuści złogu, ponadto spożywane w nadmiarze może obciążyć nerki, a także spowodować uszkodzenie wątroby. Dużo lepiej jest zatem postawić na właściwą dietę i spożywanie dużej ilości płynów - szczególnie wody. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna nisko zmineralizowana.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
  ZOBACZ TAKŻE: SEKUND BIZNESU - o niedzielnym zakazie handlu

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 14 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »