Zadyszka Żubrów Białystok? Lider drugiej ligi przegrał w Lublinie z AZS UMCS

jlas
Żubry Białystok doznały trzeciej porażki w tym sezonie
Żubry Białystok doznały trzeciej porażki w tym sezonie Wojciech Wojtkielewicz
Żubry Białystok nieoczekiwanie doznały trzeciej porażki w drugiej lidze, przegrywając na wyjeździe z AZS UMCS Lublin 75:78.

Prorocze okazały się słowa trenera Żubrów Tomasza Kujawy, który przed wyprawą na teren AZS UMCS Lublin przestrzegał swoich podopiecznych przed leceważeniem rywali. Gospodarze w tym sezonie pokazali bowiem, że nie pękają w starciach z faworytami, ogrywając m.in. Tura Basket Bielsk Podlaski. Teraz łupem lubinian padły też Żubry.

Wielkim atutem rywali okazała się zespołowość. Zdobywane przez nich punkty rozkładały się bowiem na cały zespół, podczas gdy ofensywne działania Żubrów zależały głównie od postawy Michała Wielechowskiego (24 punkty). Ponadto koszykarze UMCS w sumie zaliczyli 42 zbiórki (w tym aż 14 na atakowanej tablicy), przy tylko 27 białostoczan.

Tym sposobem białostoczanie dotrzymywali kroku gospodarzom przez dwie kwarty. Premierową zespół Kujawy przegrał 14:16, choć zaczął imponująco (6:0). Podlasianie z upływem czasu zaczęli mocno tracić na skuteczności, co rodziło większą pewność siebie gospodarzy.

Pod tym względem fatalna w wykonaniu gości była końcówka trzeciej partii, kluczowa dla losów całej rywalizacji. Przy stanie 47:48 dla Żubrów, lublinianie w niewiele ponad trzy minuty powiększyli swój dorobek do 62 oczek, na co Żubry odpowiedziały jedynie dwoma trafieniami za dwa punkty Kamila Czosnowskiego.

W czwartej kwarcie lider z Białegostoku próbował odrobić straty. Bohaterem mógł zostać Czosnowski, ale nie trafił za trzy kilka sekund przed ostatnią syreną.

Wyniki 21. kolejki
AZS UMCS Lublin - Żubry Leo Sped Białystok 78:75 (16:14, 23:21, 23:16, 16:24).

Żubry: Wielechowski - 24, Wróblewski - 10, Zabielski - 9, Warszawski - 9, Misiewicz - 9, Czosnowski - 8, Parszewski - 6, Szczerbatiuk, Lewandowski.

Stal Stalowa Wola - Dziki Warszawa 69:79, Siarka Tarnobrzeg - Sokół Ostrów Mazowiecka 0:20.

Mecze: Start II Lublin - GLKS Nadarzyn, Tur Basket Bielsk Podlaski - KK Warszawa, Akademia Koszykówki Legii Warszawa - ŁKS AZS UŁ SG Łódź oraz Hutnik Warszawa - Rosa-Sport Radom zostały przełożone.