MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z nami twoje transakcje będą bezpieczne. Musisz mieć te umowy

Donata Żmiejko
Dobrze napisana umowa to gwarancja bezpiecznej transakcji i mniejsze ryzyko ewentualnych sporów sądowych w przyszłości.

Umowy są tak powszechne, a ich zawieranie tak oczywiste, że zazwyczaj nie mamy świadomości, jak duże znaczenie mają stosowane w nich zapisy. Pamiętajmy, że dobrze napisana umowa to podstawa każdej transakcji. Często chodzi o poważne sprawy materialne (np. zakup samochodu czy wynajem komuś naszego mieszkania).

W piątkowym wydaniu "Kuriera Porannego" (27 lutego) specjalny dodatek pt. "Umowy na każdą okazję" z przykładowymi wzorami umów: sprzedaży samochodu, przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, darowizny, najmu mieszkania, pożyczki, użyczenia, dzierżawy i zlecenia.

Na łamach dodatku podpowiadamy naszym Czytelnikom, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę sporządzając poszczególne umowy.

W umowie chodzi o wyrażenie zgodnego zamiaru stron, który ma wywołać powstanie, zmianę lub ustanie skutków prawnych. Ważne jest więc uzgodnienie oświadczeń woli stron.

Odpowiednie zapisy pozwalają się zabezpieczyć, nie tylko w przypadku niewykonania umowy, ale także na możliwość jej rozwiązania. Umowa to zgodne, pisemne lub ustne porozumienie się (tzw. oświadczenie woli). Zawierają ją dwie strony - lub więcej w celu ustalenia wzajemnych praw i obowiązków.

Każda umowa powinna składać się z różnych obowiązkowych zapisów, jak też można zawrzeć w niej elementy dodatkowe - np. przy sprzedaży są to: informacje o zaliczkach czy zadatkach, miejscu przekazania rzeczy, terminie odbioru rzeczy, czy sposobie dostawy.

Umowę uważa się za zawartą, gdy strony uzgodniły istotne postanowienia dotyczące m.in. takich jej elementów, jak czas trwania oraz sposób postępowania w sytuacji nie wywiązania się przez jedną ze stron z przyjętych warunków.

Tak więc, do zawarcia umowy dochodzi w momencie, kiedy strony złożą zgodne oświadczenia o jej zawarciu - chodzi o jej podpisanie. Dlatego też bardzo istotne jest, aby nie zapomnieć o podpisaniu się pod treścią zawieranej umowy (własnoręczne podpisy stron kontraktu). Bez tego elementu porozumienie nie jest ważne.

Przy zawieraniu umów należy pamiętać o konsekwencjach. Na przykład umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości zobowiązuje do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. W przypadku, gdy został wpłacony zadatek, to w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od porozumienia i otrzymany zadatek zachować. Jeżeli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny