Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Znamy zwycięzców. Wręczono nagrody i wyróżnienia

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Zdanowicz, uczennica klasy VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej „Świat ucznia” w Białymstoku.
W kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Zdanowicz, uczennica klasy VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej „Świat ucznia” w Białymstoku. Urszula Łobaczewska
Znamy zwycięzców XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej. W środę, 7 czerwca, w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku, wręczone zostały im nagrody i wyróżnienia.

Spis treści

Na sali, wraz z uczestnikami byli rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Nie zabrakło też pomysłodawcy i organizatora konkursu, którym jest Jarosław Zieliński, poseł na sejm RP. To on od 11 lat sprawuje nad nim pieczę. A od 6 lat współorganizatorem konkursu jest Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.

- Jesteście perłami - ci którzy uczestniczyliście w tym konkursie. - zapewnił Jarosław Zieliński. - Zechcieliście podjąć dodatkowy wysiłek. Nie ten obowiązkowy, którego wymaga szkoła, tylko taki dla poszerzenia wiedzy, dla własnej satysfakcji.

Najlepsze prace zostały nagrodzone

W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, klas 4-8 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo, w tym roku, powstała nowa kategoria prac plastycznych, skierowana do uczniów klas 1-3 dszkoły podstawowej. Uroczyste podsumowanie dla tych uczniów odbędzie się w późniejszym terminie. Łącznie do konkursu przystąpiło 81 uczniów z 25 szkół z terenu całego województwa podlaskiego i jedna uczestniczka z województwa śląskiego.

- Gratuluję wszystkim laureatom - zapewniła Beata Pietruszka. - Tematyka konkursu jest trudna, dotykająca bolesnych kart w historii Polski. Ale - co bardzo istotne - to fakt, że uczniowie są chętni, by zajmować się tą tematyką. I, że znajdują nauczycieli, którzy ich w tym wspierają. Chodzi także o zachowanie pamięci. Świadków tych wydarzeń jest z każdym rokiem coraz mniej. Uczniowie mogą więc zachowywać się jak badacze. Konkurs uczy także patriotyzmu, a dzieje naszej ojczyzny powinny być znane każdemu młodemu człowiekowi.

Trzy tragiczne wydarzenia warte poznania

Celem konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski - Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską.

- Bronią skuteczną, jedyną bronią przed manipulacją intelektualną, przed manipulacją polityczną, czy medialną jest wiedza - zapewnia poseł Zieliński. - Jeżeli młodzież będzie miała wiedzę o tych wydarzeniach, to nie da się nigdy nikomu zmanipulować. Wiedza jest bronią przed manipulacją. I ten konkurs jest zachętą do zdobywania rzetelnej wiedzy o tych trzech wydarzeniach.

Konkurs uczy poszukiwania źródeł historycznych i ich interpretowania, samodzielnego myślenia. W ubiegłym roku, zgodnie z możliwością zapisaną w regulaminie konkursu, została wydana publikacja zawierająca prace najwyżej ocenione przez Komisję Konkursową z poprzednich dziesięciu lat konkursu. Laureaci i uczestnicy, nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy otrzymali podczas uroczystości tę publikację.

Zwycięzcami są wszyscy uczestnicy

- Zwycięzcami konkursu są wszyscy uczestnicy - zapewnia Krzysztof Filipow, członek komisji konkursowej. - Nie ma gorszych prac, one są różne. I tu pojawia się dylemat oceny. W tym roku mieliśmy prace stricte historyczne, eseje, refleksje osobiste, wiersze, plus prace dziennikarskie - wywiady. Wybraliśmy te prace, które nam się podobały, ale dawały też jakąś inspirację do przemyśleń i własnej refleksji. Wszystkim laureatom gratuluję.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych przypadło Natalii Tymińskiej, uczennicy klasy I Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem. Z kolei w kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Zdanowicz, uczennica klasy VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej „Świat ucznia” w Białymstoku.

- Chciałam pokazać jak wyglądały zbrodnie dokonane przez Rosjan na Polakach podczas tych trudnych wydarzeń, które opisywałam w wierszu - opowiada Wiktoria Zdanowicz. - To historia, którą warto pokazywać. Warto pokazywać tych ludzi i to, jak wyglądało ich życie, jak się czuli. Jest to bardzo ważny temat.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny