MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystwa Likeness of the Otherness w Arsenale

(ak)
Praca Weng Fen "The Berlaymont Building in Brussels"
Praca Weng Fen "The Berlaymont Building in Brussels" mat. organizatora
Wystawa "Likeness of the Otherness" Katarzyny Józefowicz i Weng Fena otwarta zostanie w piątek, 3 września o godz. 18 w Galerii Arsenał w Białymstoku. Otwarcie poprzedzi otwarta dla publiczności konferencja prasowa, w której oprócz artystów uczestniczyć będą kuratorzy wystawy Monika Szewczyk i Gu Zhenging. Początek spotkania o godz. 13.

Projekt Likeness of the Otherness obejmuje dwie wystawy indywidualne: Katarzyny Józefowicz i Weng Fena i oparty jest na grze podobieństw i przeciwieństw.

Katarzyna Józefowicz tworzy zadziwiające swoimi rozmiarami i precyzyjnym wykonaniem papierowe konstrukcje. Jej dzieła składają się z setek, a nawet tysięcy modułów i mogą rozrastać się w nieskończoność. Artystka, tworząc słynny Dywan, wykorzystała wycięte z kolorowych magazynów twarze i sylwetki przyklejone na wąskich paskach tektury, ażurowa instalacja Miasto powstała z pasków białego papieru sklejonych w prostopadłościany, a Habitat (praca znajduje się w Kolekcji II Galerii Arsenał) przypomina gigantyczny dom dla lalek wypełniony tysiącami miniaturowych, tekturowych mebelków. Jej największe instalacje - takie jak Miasto i Habitat - powstawały przez kilka lat.

Weng Fen buduje monumentalne, urbanistyczne instalacje z wydmuszek jajek różnych ptaków.
Powstają imponujące w swoim przepychu, a jednocześnie nacechowane niepewnością, "barokowe" budowle. "Budynek z jajek Weng Fena stanowi przedstawienie nowoczesnego i zglobalizowanego miasta chińskiego desperacko dążącego do gospodarczego wzrostu - pisze Gu Zhenqing w katalogu wystawy. - Jest to doskonała satyra na identyczne planowanie miejskie
nie tylko w Chinach, ale i innych krajach rozwijających się. Odwaga, z jaką Weng Fen odnosi się do tych kwestii w swoich pracach, jest przykładem jego racjonalnej krytyki społecznej oraz aktywnego uczestnictwa artysty w bieżącym życiu społecznym - co jest raczej rzadkim zjawiskiem na współczesnej artystycznej scenie Chin." Zasady powstawania prac Katarzyny Józefowicz i Weng Fena są podobne, fascynujące wydają się różnice między nimi, a te tłumaczyć możemy przynależnością artystów do zupełnie odmiennych kultur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny