Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wyśniona historia kina na Podlasiu. Przebudzenie". Wernisaż rozpocznie Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Zaglądamy za kulisy (zdjęcia)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wojciech Wojtkielewicz
"Wyśniona historia kina na Podlasiu. Przebudzenie" to seria zdjęć ilustrowanych, która ukazuje najważniejsze momenty w przedwojennej historii podlaskiej kinematografii. Ekspozycja prezentowana w Białymstoku i Berlinie, ponownie zawita do stolicy Podlasia w nowej odsłonie 25 sierpnia i rozpocznie Festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar.

Celem wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu" jest przybliżenie związanych z Białymstokiem i Podlasiem postaci, które wywarły niebagatelny wpływ na rozwój X muzy w Polsce i na świecie – w przeszłości i obecnie.

W pierwszej odsłonie ekspozycji prezentowanej w 2021 r. na zdjęciach widzowie ujrzeli m.in. Fromę, Mosze i Benjamina Wajnsztadtów, Minę Bern, Miriam Kressin, braci Kaufman, Juliusza Adlera, Norę Ney, Lechosława Marszałka i wiele innych postaci, tworzących historię nie tylko podlaskiego, ale i światowego kina.

Co ciekawe, w te legendarne postacie wcielili się współcześni twórcy związani z kinem i teatrem. Zdjęcia w kostiumach i stylizowanej scenografii, wykonał w XIX-wiecznej technice mokrego kolodionu Andrzej Górski.

W czwartek (25.08) zobaczymy drugą odsłonę wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu. Przebudzenie" również w ramach Festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Na zdjęciach m.in.

  • Benjamin Zemach, pionier tańca współczesnego, choreograf, reżyser i pedagog, nominowany w 1936 roku do Oscara za choreografię do filmu “SHE”;
  • Tola Mankiewiczówna, jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego;
  • Jerzy Masłowski, wybitny scenograf teatralny i filmowy;
  • Albert Wywerka, jeden z czołowych i najczęściej angażowanych w okresie międzywojennym operatorów polskiego kina;
  • Aleksandra Ekster, malarka i graficzka, autorka futurystycznych kostiumów i scenografii do słynnego filmu „Aelita”;
  • Mischa Spoliansky, który był wybitnym kompozytorem teatralnym i filmowym, a współpracował m.in. z Maxem Reinhardtem i Marleną Dietrich;
  • aktorka Renata Radojewska, która swoją karierę zaczynała w Białymstoku, a potem grała u boku takich sław srebrnego ekranu jak Adolf Dymsza czy Franciszek Brodniewicz oraz Jay Gorney, kompozytor teatralny i filmowy, któremu karierę zawdzięczała sama Shirley Temple i którego córka, aktorka Karen Lynn Gorney, grała u boku Johna Travolty w “Gorączce sobotniej nocy”!

- Podczas czwartkowego wernisażu zaprezentujemy całość, czyli zarówno zdjęcia z pierwszego projektu jak i nowego. Łącznie przedstawimy 40 postaci. To finał naszego projektu - powiedział Andrzej Górski.

Dodał, że cały projekt był pracochłonny.

- Trzeba było znaleźć postaci, które mogłyby się wcielić i być przed aparatem w tych stylizowanych strojach. Zatem mnóstwo rozmów za nami, spotkań i przygotowań, charakteryzacji.

Z kolei dr Tomasz Adamski z Instytutu Studiów Kulturowych UwB, zapewnił, że każde zdjęcie zawiera przygotowany i zredagowany opis.

- W języku polskim i także przez kod QR, więc każdy będzie mógł przeczytać opis również w języku angielskim. Obok tego na wystawie dołączyliśmy szkła, które pokazują cały proces. Andrzej Górski fotografował w technice XIX-wiecznej mokrego kolodionu, zdjęć wyszło znacznie więcej i chcemy pokazać, też te, których nie wybraliśmy z przyczyn technicznych, estetycznych. Mamy jednak do nich sentyment, bo pokazują proces przez, który my jako grupa przechodziliśmy – ocenił Adamski.

We wrześniu planowana jest premiera albumu “Wyśniona historia kina na Podlasiu” oraz pokazy całej już wystawy w kraju i za granicą.

- Planujemy wydać jeszcze album ze zdjęciami, gdzie dodatkowo dołączymy krótkie historie, intrygujące elementy z biografii wybranych postaci – dodał Górski.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o 19.30 we foyer kina Forum. Wcześniej o godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek koncer MILO Ensemble (Musical Instruments Logical Organisation Ensemble). Z kolei o 20.30 w kinie Forum zagrają L.U.C. & Rebel Babel Ensemble. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Wystawa czynna do 18 września 2022 w godz. 14:00-20:00.

Warto przypomnieć

Premiera wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu” odbyła się w 2021 roku podczas organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Ekspozycja to 20 wielkoformatowych zdjęć (format B1) i 12 oryginalnych negatywów na szkle. Fotografie zostały wykonane w technice mokrego kolodionu.

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to także most łączący przedwojenny okres historii kinematografii ze współczesnością. W role filmowych przedwojennych gwiazd, m.in. Nory Ney, Piotra Lebiedzińskiego czy braci Kaufman wcieliły się zaproszone osoby współcześnie związane z filmem i wywodzące się z Podlasia, m.in.: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Monika Buchowiec i Paweł Małaszyński. Dzięki zdjęciom można przenieść się w czasie, a jednocześnie być w teraźniejszości. Fotografie wykonane dzięki technice mokrego kolodionu wydają się tajemnicze, nieco mroczne, przez to fascynujące. Postacie spoglądają na widzów, czuć oddech historii, powagę sytuacji, zmieszanie czasu przeszłego z momentem współczesnym.

Twórcy:

Kolektyw Kaufamn Bros & Sistas do współpracy zaprosili Andrzeja Górskiego - znanego fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny