Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Białostockie radne Koalicji Obywatelskiej chcą, aby w mieście powstał całodobowy gabinet ginekologiczny

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Inicjatywie stworzenia w Białymstoku całodobowego gabinetu ginekologicznego poświęcona była środowa konferencja prasowa zorganizowana przez białostockie radne Koalicji Obywatelskiej: Katarzynę Bagan-Kurlutę (z lewej) oraz Jowitę Chudzik
Inicjatywie stworzenia w Białymstoku całodobowego gabinetu ginekologicznego poświęcona była środowa konferencja prasowa zorganizowana przez białostockie radne Koalicji Obywatelskiej: Katarzynę Bagan-Kurlutę (z lewej) oraz Jowitę Chudzik Izabela Krzewska/ Polska Press
Uzyskanie szybkiej diagnozy, wykrycie zaburzeń i nieprawidłowości, konsultacje lekarskie, skierowanie na badania, recepty - taką pomoc miałyby uzyskać białostoczanki w całodobowym gabinecie ginekologicznych. Projekt utworzenia takiego miejsca zamierzają zgłosić radne Koalicji Obywatelskiej Jowita Chudzik i Katarzyna Bagan-Kurluta, ubiegające się o reelekcję do Rady Miasta Białystok.

- Czasem intymne, kobiece sprawy wymagają szybkiej interwencji. Obecnie, kiedy kobieta potrzebuje pójść do ginekologa, albo zapisuje się w kolejkę i czeka, albo idzie do prywatnego gabinetu, gdzie też są kolejki, a i nie każdą kobietę stać na wizytę. Po godzinach pracy gabinetu, pozostaje jej lekarz rodzinny, który z reguły nie jest ginekologiem, oraz SOR, gdzie także trzeba czekać i nie ma intymności. Pozostaje luka, którą warto wypełnić - uważa Katarzyna Bagan-Kurluta (startująca w okręg nr 1).

Czytaj też:

Przypomniała, że kiedyś funkcjonowało "pogotowie ginekologiczne". Warto wrócić do tego pomysłu.

- Stąd nasz projekt, który zabezpiecza prawa kobiet w sferze dostępności do leczenia i w pewnym stopniu do profilaktyki - tłumaczyła Bagan-Kurluta ideę utworzenia w Białymstoku całodobowego gabinetu ginekologicznego.

To wspólna inicjatywa z radną Jowitą Chudzik (kandydatka KKW Koalicja Obywatelska w okręgu nr 2). Opowiedziały o niej mediom na środowej konferencji prasowej pn. „Czas na prawa kobiet”.

- Miliony Polek poszło na wybory parlamentarne po to, aby w końcu ich głos został wysłuchany i żeby wreszcie ich prawo do decydowania o własnym zdrowiu i życie zostało uszanowane - mówiła Jowita Chudzik.

Zobacz także:

Skrytykowała pomysł, aby prace nad liberalizacją ustawy aborcyjnej, a dokładniej dopuszczenie terminacji ciąży do 12. tygodnia, przesunąć na czas po kwietniowych wyborach samorządowych.

- Każdy czas na walkę o prawa kobiet jest ważny. Jako białostocka radna wiem doskonale, że samorząd może też w tej kwestii dużo zrobić - podkreśla Jowita Chudzik, jako przykład podając m.in. samorządowy program in vitro.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny