MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wtorkowy Poranny: Wyciek danych z bazy PESEL. Oszuści mogą wyłudzić kredyty!

Eliza Stępień [email protected]
sxc.hu
Jeden z komorników złożył prawie 2 mln zapytań o dane. Zaniepokojeni urzędnicy z Ministerstwa Cyfryzacji zawiadomili prokuraturę

Pracownicy pięciu dużych kancelarii komorniczych nielegalnie pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy danych osobowych z bazy danych. Zaniepokojone dużą liczbą jednorazowych wniosków o udostępnienie danych Ministerstwo Cyfryzacji zawiadomiło warszawską prokuraturę okręgową, a ta powierzyła sprawę ABW.

Wyciek danych dotyczyć może nawet połowy lub jednej trzeciej Polaków, przy czym nikt nie ma świadomości, że to właśnie jego dane zostały nielegalnie przechwycone.

Jak zabezpieczyć się przed próbą wyłudzenia pożyczki? Najlepiej złożyć wniosek o założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Jak powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, rzeczniczka BIK, mając konto w tej instytucji, możemy zadziałać proaktywnie, czyli wyeliminować skutki zaciągnięcia kredytu na swoje dane. W przypadku gdy do banku (lub innych firm oferujących szybkie chwilówki) wpływa wniosek o zaciągnięcie pożyczki, system BIK wysyła do prawdziwego posiadacza rachunku informację, że jego imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL zostały użyte do wypełniania wniosku kredytowego.

- Gdy wpływa do banku zapytanie o kredyt, to BIK jest o tym informowany SMS-em, następnie przesyła tę informację posiadaczowi konta - powiedziała Stankiewicz-Billewicz AIP.

Rzeczniczka BIK zaznaczyła, że inaczej jest w przypadku, gdy dowód zostanie zgubiony lub skradziony. Wówczas należy zastrzec wszystkie dane o sobie. W gorszej sytuacji znajdują się jednak osoby, które nie zareagowały w odpowiednim czasie.

Jak powiedział dla AIP mec. Mariusz Bidziński z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, nie ma rozwiązań na drodze prawnej, by udowodnić, że dana osoba faktycznie nie zaciągnęła długu.

- W większości ewentualnych procedur dowodowych ofiara będzie musiała sobie sama radzić.

We wtorkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego przeczytasz jeszcze:

INWESTYCJE. Wielkie utrudnienia na ul. Piastowskiej. Rusza przebudowa skrzyżowania z ul. Chrobrego. Dziś wchodzą tu robotnicy. Utrudnienia w tej części Białegostoku potrwają aż do 15 października.

WARSZAWA. Premier Beata Szydło spotkała się medalistami z Rio. Wśród nich była nasz młociarz Wojciech Nowicki.

ODKRYWAMY BIAŁYSTOK. Tak walczyli o podwyżki i więcej towaru w sklepach. Uchwyty zastrajkowały 28 sierpnia 1980 roku. Potem Huta Szkła. Tak rozpoczęły się wydarzenia sierpniowe w Białymstoku.

EDUKACJA. Przedszkolaki na start. Osiem niepublicznych przedszkoli zaczyna pracę na takich samych zasadach jak placówki miejskie. Są nawet zajęcia adaptacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny