Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko: Kwalifikacja wojskowa zastąpiła pobór

Krzysztof Jankowski
Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii - podkreśla major Mieczysław Ciszak (w mundurze). Za niestawienie się przed komisją kwalifikacyjną, podobnie jak wcześniej przed poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii - podkreśla major Mieczysław Ciszak (w mundurze). Za niestawienie się przed komisją kwalifikacyjną, podobnie jak wcześniej przed poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Krzysztof Jankowski
W czwartek w Bielsku Podlaskim kończy się kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła pobór. Odbywała się od początku kwietnia w budynku Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Wojska Polskiego.

Liczba

Liczba

470

tyle osób z powiatu bielskiego stawiło się na kwalifikację wojskową.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, celem kwalifikacji jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz ochotników, którzy ukończyli 18. rok życia.

- A obowiązek stawienia się przed komisją mają mężczyźni urodzeni w 1992 roku oraz w latach 1987-91, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej - informuje mjr Mieczysław Ciszak, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim.

Obowiązek ten nie ominął nawet pań. - Na kwalifikację mają się też stawić kobiety urodzone w latach 1987-92, które posiadają umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej - mówi major Mieczysław Ciszak.

Są to na przykład panie, które w roku szkolnym i akademickim 2010/11 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Kwalifikację muszą przejść również ochotnicy i ochotniczki w wieku od 18 do 24 lat. Procedura łączy się też z badaniami lekarskimi. Po ich przeprowadzeniu powiatowa komisja lekarska orzeka, czy kandydat jest zdolny do służby wojskowej.

Każdy, przebadany przez komisję, otrzymuje odpowiednią kategorię zdrowia. A - oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, B - czasową niezdolność, D - niezdolność podczas pokoju, E - trwałą niezdolność do służby wojskowej, nawet podczas wojny.

- Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii - podkreśla major Mieczysław Ciszak.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny